A több mint háromszáz középiskolás lányt Szujó Zoltán, Forma 1-es kommentátor buzdította, amikor kerékpárjuk termelte az elektromos áramot, ami a sütőlapot melegítette. Aki eleget tekert, palacsintát is ehetett. Pár standdal arrébb az energetikával lehetett ismerkedni. Pető Dorkától például elmondása szerint nem áll távol a természettudomány.
– A Földes Ferenc Gimnáziumba járok kémia tagozatra, úgyhogy valamilyen szinten közel állnak hozzám az ilyen tudományok, és valami ilyesmi területen szeretnék elhelyezkedni – tette hozzá.
Minden fodrász mögött egy sikeres vegyészmérnök áll. De villamosmérnök, ügyvezető és egy világcég igazgatója is lehet nő. „Minden lehetséges” – állítja Marie-Theres Thiell. Az ELMŰ-ÉMÁSZ Igazgatóságának elnöke azt mondta, cégüknél is elgondolkoztak rajta, mit tehetnének a hiányszakmák megszüntetéséért. Arra jutottak, hogy a női szakemberek lehetőségét még nem használták ki.
A lehetőség adott, a legtöbb lány így is látja. Szerintük ugyanolyan lehetőségeik vannak nekik is, mint a fiúknak, ugyanazokat tudják megtenni. Kazup Anikó például a második diplomáján dolgozik a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán.
– Műszaki pályára elindulni – ez egy nehéz döntés volt, de bele kell vágni, úgy voltam vele, hogy mindig van lehetőség váltani, bátorság kell hozzá, és ha megtetszik, megszereti az ember, akkor már könnyen megy – szögezte le.
Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere tapasztalatszerzésre buzdította a lányokat.
– Szerezzetek tapasztalatokat, ismerjetek meg más munkakultúrákat is, illetve más fejlettségi szinten álló lehetőségeket, majd pedig gyertek haza, vissza Magyarországra, gyertek vissza Miskolcra, ebbe a régióba – szólt a fiatalokhoz az alpolgármester.
A Tech csajok rendezvényt a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara hívta életre. Itthon az ELMŰ-ÉMÁSZ szervezi, de a kormány is támogatja a szemléletformáló programot.
– Ne csak az oktatásban, ne csak az egészségügyben gondolkozzanak – mondta Pölöskei Gáborné, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára. – A műszaki világ, az informatika területe egy nagyon jó lehetőség ahhoz, hogy válasszanak. Ezt mutatja az is, hogy az informatikai felnőttkéntképzésben résztvevők harmincnégy százaléka lány, míg a nappali rendszerű felsőoktatásban tizenöt százalék a lányok aránya.
Ezen segítene a Tech csajok rendezvénysorozat, melynek negyedik állomása volt Miskolc.