A kutatás szerint a 300 millió forint alatti éves nettó árbevételű mikro- és kisvállalkozások több mint fele stagnál, ötöde pedig hanyatlik saját megítélése szerint. A főként a hosszabb fizetési határidők vagy az egyáltalán nem fizető vevők, illetve az árbevétel szezonális ingadozása miatt kialakult helyzetben szükségessé válik a pótlólagos pénzügyi forrás bevonása, és a válaszadó vállalatvezetők több mint fele látja úgy, hogy erre az elkövetkezendő 12 hónap során szüksége lehet. Ennek megfelelően a likviditás helyreállítását szolgáló hitelek kerültek előtérbe. Az elemzés adatai szerint jelenleg a mikro- és kisvállalkozások csupán 14 százalékának van valamilyen hitele, ezen belül legnagyobb arányban - 46 százalékban - folyószámlahitellel, Széchenyi Kártya Folyószámlahitellel, illetve vállalati hitelkártyával rendelkeznek. A Budapest Bank a likviditási problémák kezelésére kínálja Üzletélénkítő Folyószámlahitelét, amely március eleje és június vége között igényelve egy évig kamatmentesen vehető igénybe.
Mindemellett a kisvállalkozók keresik a kiutat, vannak kitörési, növekedési terveik: 43 százalékuk új ügyfelekre szeretne szert tenni, ötödük új piaci szegmenseket hódítana meg, 18 százalékuk pedig a termék/szolgáltatás innovációban látja a továbblépés kulcsát. Ugyanakkor visszafogottak a beruházások terén, a cégek alig több mint harmada tervezi ezt a következő 12 hónapban. A vállalkozások túlnyomó többsége a beruházást önerőből oldaná meg, negyedük venne igénybe uniós vagy állami támogatást, és csak minden hetedik vállalkozás fordulna pénzintézethez forrásért. A tartózkodás egyik fő oka - ami leginkább az 50 millió forint nettó éves árbevétel alatti legkisebbeket jellemzi - az, hogy több mint harmaduk semmilyen fedezet nem tud biztosítani egy esetleges hitelfelvételhez. A fennmaradó kétharmad közül pedig sokan a magántulajdonban levő ingatlant kényszerülnének felajánlani.
„A Budapest Bank szeretné a kisvállalkozásokat segíteni mind a napi működés, mind a fejlesztések terén, hogy új vevőkre, új piacokra tehessenek szert. Ezért alakítottuk ki a tárgyi fedezet nélkül igényelhető Üzletélénkítő Éventúli Hitel konstrukciónkat igen kedvező feltételekkel, hogy a hitel ne teher, hanem a továbblépés lehetősége legyen” – mondta Erdei Zsuzsa, a bank mikrovállalkozói üzletágának vezetője.vg.hu