
Perecesen a szénbányászat már az 1700-as évek végén megkezdődött, azonban akkor indult meg a nagyobb arányú kitermelés, amikor az 1850-es években a vasgyár a garadna-hámori völgyből költözött Diósgyőrbe, ami közel fekszik a városrészhez. Itt sok bányász család telepedett le és hamarosan kulturális téren is fejlődés kezdődött, saját színjátszókör, dalárda, majd Bányász Zenekar is alakult.
Éppen 22 éve alapították Perecesen az Új-Bányamécs Baráti Kört – ami később egyesületté alaukult – azzal a céllal, hogy ápolják a bányász közösség hagyományait, az egykori helybeli bányászok számára egy jól működő klubbot akartak kialakítani.
Az egyesület szombat esti ünnepélyes közgyűlése kezdetén Baán Istvánra, az Új-Bányamécs alapító tagjára és az elhunyt bányászokra emlékeztek. Az ülésen elhangzott, hogy a Nemzeti Civil Alapprogram néhány százezer forintos támogatásban részesítette az Új-Bányamécs Egyesületet, amelyet többek között székvásárlásra fognak költeni, továbbá szó volt arról is, hogy az egyesület jó kapcsolatokat ápol a Társadalmi Egyesületek Szövetségével (TESZ) és a Bányász Nyugdíjas Alapszervezettel is.
Dr. Szilágyi Szabolcs az egyesület szűk gazdasági lehetőségeiről beszélt és hangsúlyozta, hogy célszerű lenne egy finanszírozó szponzort szerezni a későbbiekben, a gördülékeny működés érdekében. Az Új-Bányamécs Egyesület tagjai számára rendszeresen szervez bányász napokat, jó idő esetén bográcsgulyásos ebédet, télen pedig benti programokat, mint például december 4-én a Szent Borbála napi ünnepséget.

Darázs Mihály, az Észak-Keleti Átjáró Kulturális és Tudományos Egyesület vezetője arról szólt, hogy 2009 októberében szerveztek a Miskolci Galériában a bányászattal kapcsolatos kiállítást, mert fontosnak tartják, hogy a megyében megismerjék a fiatalok Miskolc komoly bányászati múltját. Miskolc államszocialista korszakának iparára emlékezett az „Egyszer volt hol nem volt Acélváros” kulturális-örökségvédelmi célzatú, ifjúsági projekt, amelynek bemutatóját január végén tartották Perecesen a közösségi házban.
A perecesi nagy múltra visszatekintő bányászatra hívja fel a figyelmet az idén nyáron megrendezendő kulturális és ismeretterjesztő színpadi programsorozat , mely jelenleg előkészítési szakaszban áll. Szeretnék a Perecesi Közösségi Ház környéki padokat kicserélni, újakat beszerezni. A tervek között szerepel még egy, a perecesi bányászatról készülő vándorkiállítás összeállítása is. Az egyesület közgyűlésén elfogadták a főbb napirendi pontokat, majd a bányászfeleségekből álló hagyományőrző Fekete Gyémánt Tánckar táncosai mutatták be néptánctudásukat, ezután megnyitották Papp Viktória fotókiállítását.
további fotók az eseményről
Búzafalvi Tamás