Ugrás a tartalomra

Uszonyos Eb: Dudás Dániel világcsúccsal Európa-bajnok!

Létrehozva
A szerdai döntőket a 100 méteres uszonyos úszással kezdték. Itt két magyar is a rajtkőre állhatott, fájdalom, hogy az eredményhirdetésnél nem szólították őket. Kanizsai Lilla ugyan erős hajrát nyitott, de elfáradt, nem tudott beleszólni az érmekért folyó harcba. Orosz győzelmet jegyezhettünk fel, azt viszont szomorkásan regisztrálhattuk, hogy Varga Krisztina nem volt versenyben a jó helyezésért.

Preview Image


Következett a 100 méteres uszonyos női gyorsúszás, amelyet bizakodva vártunk, hiszen a két magyar lány a két legjobb idővel kvalifikálta magát a döntőre! A lengyel, és az orosz vetélytársra kellett figyelniük, ez többé-kevésbé sikerült is az orosz Korenyevszkaja szenzációs új junior világcsúccsal elhalászta Senánszky Petra elől az aranyérmet. A magyar lány azért lehetett különösen szomorú, mert ellenfele egyetlen századmásodperccel előzte meg. Ráadásul a magyar úszó figyelmét elkerülte a hetes pálya, és alighanem csak későn vette észre, hogy baj lehet. Kár volt az elszalasztott lehetőségért, de soha rosszabb kezdést!

buvar_eb_110713_ja_2.jpg

A 100 méteres uszonyos férfiúszásban nem volt okunk az izgalomra, ugyanis egyetlen honfitársunknak sem sikerült beverekednie magát a döntőbe. Két-két orosz, ukrán és görög, kell-e mondani, hogy közülük került ki a győztes? Mindenesetre a görög csapat tagjai olyan hangulatot teremtettek az ünnepléssel, hogy beleremegtek a Kemény Dénes Városi uszoda falai.

Következett egy olyan szám, amelyet nagyon vártunk! A 100 méteres uszonyos férfi gyorsúszásban két magyar kísérletezhetett: Dudás Dániel a 4-es pályáról indulhatott, mivel ő érte el a délelőtti előfutamban a legjobb időt, míg Kosina Gergő a 2-esen várakozott. A mieinknek nem sikerült túlzottan a rajt, Dudás 50 méternél még csak a harmadik-negyedik helyen tempózott. Utána viszont begyújtotta a rakétákat és olyan hajrát produkált, hogy vetélytársait valósággal állva hagyta. Az idő is óriási lett, új junior világcsúcs, és máris lehetett ünnepelni az első magyar aranyérmet! Kosina is kitett magáért, becsúszott a harmadik helyre.

A női 1500 méteres uszonyos úszásban meglehetősen eseménytelen versenyt láthattunk. Az ukrán Olejnyikova szinte azonnal elhúzott ellenfeleitől, majd előnyét fokozatosan növelte. A második helyezettre fél uszodahosszt vert, míg az utolsónak célba érkező német vetélytársa nyolcvan másodperccel maradt le a győztestől. A férfiak hasonló számában is reménykedtünk, hiszen a 17 esztendős Németh Dávidot a legjobb idővel nevezték, így azt gondoltuk, lehet esélye. Ráadásul ott tempózhatott a medencében Kosara Géza is. Nos, az orosz Jevgenyij Szmirnov lemásolta a hölgyek számát, hatalmas fölénnyel vitte el az aranyérmet, a mieinknek nem termett babér.

buvar_eb_110713_ja_10.jpg

A 400 méteres női búvárúszásban is két magyar léphetett a rajtkőre. Gurisatti az ötödik, a fáradt Varga pedig nyolcadik helyen végzett, a dobogón két orosz mellett egy görög lánynak jutott hely.

Eredmények

Nők
100 méteres uszonyos úszás Európa-bajnok: Vera Iljusina (Oroszország) 41.47 másodperc, 2. Antoniak (Ukrajna) 42.04, 3. Zatkina (Oroszország) 42.13.
100 méteres uszonyos gyorsúszás Európa-bajnok: Olga Korenyevszkaja (Oroszország) 48.42 – új junior világcsúcs, 2. Senánszky Petra (Magyarország) 48.43, 3. Prentka (Lengyelország) 48.51.
1500 méteres uszonyos úszás Európa-bajnok: Jevgenyija Olejnyikova (Ukrajna) 13:55.27 perc, 2. Fyrgadioti (Görögország) 14:13.16, 3. Kalogeropoulou (Görögország) 14:16.63.
400 méter búvárúszás gyors Európa-bajnok: Daria Dreger (Oroszország) 3:17.13 perc, 2. Ntouranidi (Görögország) 3:19.89, 3. Brezgina (Oroszország) 3:19.91

Férfiak

100 méter uszonyos úszás Európa-bajnok: Iliasz Kranias (Görögország) 36.21, 2. Noir (Franciaország) 36.99, 3. Gracsev (Oroszország) 37.11.
100 méter uszonyos gyorsúszás Európa-bajnok: Dudás Dániel (Magyarország) 44.20 – új junior világcsúcs, 2. Mihajlov (Oroszország) 44.64, 3. Kosina Gergő (Magyarország) 44.94.
 1500 méter uszonyos úszás Európa-bajnok: Jevgenyij Szmirnov (Oroszország) 12.55.33, 2. Papoutsis (Görögország) 13:02.02, 3. Ljasuk (Ukrajna) 13:14.65.

Az Európa-bajnokság csütörtökön délelőtt fél 10-től folytatódik, ekkor újabb számok előfutamait rendezik meg. A délutáni döntők fél ötkor kezdődnek.

Doros László

Fotó: Juhász Ákos