Ugrás a tartalomra

A fúvószenekar újra fellép Perecesen

Létrehozva
A megye egyik legrégebbi művészeti előadója, a Bányász Fúvószenekar következő koncertjét július 30-án, szombaton a perecesi szabadtéri színpadon tartja. A több mint egy órás műsorban filmslágerek, egyvelegek és népszerű indulók szerepelnek majd, érdekes program ígérkezik tehát a hónap utolsó hétvégéjére.
A zenekar idén ünnepli 100 éves fennállását, melyről majd az augusztus végi fúvószenekarok találkozóján emlékeznek meg Miskolcon. A jubileumi koncert előtt sem maradnak azonban program nélkül a fúvószene kedvelői, hiszen a július 30-ai perecesi fellépésen újra színpadra lép a bányászzenekar. A szélesebb közönség számára szóló darabok (többek között hallhatnak majd az érdeklődők egy Paul Anka feldolgozást, de az ABBA-egyveleg számai szintén sokak számára ismerősek lesznek) és a klasszikus zeneszerzők művei (egy Bach-átdolgozás is fel fog csendülni) mellett hagyományos fúvószenekari műveket is előadnak majd a fúvósok – mondta el lapunknak Kovács Miklós, a zenekar karmestere.

Az együttes 1911-es megalakulásától kezdve ápolja és őrzi a fúvós hagyományokat, a fúvószene kultúráját – bár 2004 óta jelentős átalakuláson ment keresztül a zenekar, hiszen elvesztette korábbi legfőbb támogatóját, Lyukóbányát. A megújult zenekar 45 fúvósa között nagyon sok fiatal van, akik között találunk zeneművészeti iskolába járókat is.

Céljuk azonban továbbra is az, hogy minél több emberrel megszerettessék a fúvós műfajt, de tevékenységükben fontos helyen szerepel a bányászhagyományok ápolása és őrzése, az utókornak való átmentése is – utóbbi ma már kicsit nehezebben megy, hiszen korábban nagyrészt perecesi kötődésű tagok alkották a zenekart, ez mára megváltozott.
– A város rendezvényein, nemzeti ünnepeinken, térzenéken és megnyitókon továbbra is közreműködünk, de fellépünk a bányász szakma kiemelkedő ünnepein, koszorúzások és kegyeleti szertartások alkalmával is. Azt azért hozzá kell tennem, hogy egyre kevesebb a felkérés, bár tapasztalataink szerint a közönség igényli az ilyen műfajú kulturális kikapcsolódást – mondta Kovács Miklós.

Kujan I.