Ugrás a tartalomra

Dixie-fesztivál, Louis Armstrong szellemében

Létrehozva
Ismét népszerű dixieland dallamok csendültek fel Miskolcon, szombat este, a Művészetek Házában. A XXVII. Dixieland Fesztivál ezúttal Louis Armstrong rajongóinak szerzett nagy örömet, Benkóék avatott tolmácsolásában.
benkodixiland_20111112_vcs_1.jpgA Nemzetközi Dixieland Fesztivált 1985 óta rendezik meg évente Miskolcon. Mára a hazai és külföldi zenei élet kiemelkedő eseményévé vált, felejthetetlen dallamokkal, a dixie-zene legnevesebb képviselőinek részvételével.

A dixieland zene (vagy más néven hot jazz) New Orleans városában született a XX. század elején, de hamar elterjedt más nagyvárosokban: Chicagóban és New Yorkban is. Műfajilag a jazz-hez a legközelebb, de a ragtime és a blues hatásai is érvényesülnek a dallamaiban. Jellegzetes hangszerei a trombita, harsona, klarinét, zongora, gitár, bendzsó, dob, bőgő és tuba.

A dixieland az 1910 és 1950 közötti korszak legkedveltebb amerikai zenéje lett, és már a második világháború előtt eljutott Közép-Európába is. Magyarországon az első, hangszerelésében és előadásmódjában is az amerikai, nagy példaképeket követő dixie-zenekar az 1950-es évek végén alakult Benkó Dixieland Band volt, amely ma is nagy népszerűségnek örvend, itthon és külföldön egyaránt.

benkodixiland_20111112_vcs_2.jpg

Szombati műsorukon a zenekar "In Memoriam Louis Armstrong" c. emlékkoncertje szerepelt, a nagy muzsikus születésének 110. halálának 40 éves évfordulója alkalmából. Felcsendültek a jazz koronázatlan királyának legnagyobb slágerei például a Go Down Moses, a Mack The Knife, a Down by the Riverside, a La Vie en Rose és a többiek. A fesztivál sztárvendégei ezúttal Berki Tamás énekes, valamint a miskolci Fráter Kórus tagjai voltak, Regős Zsolt karnagy vezetésével.

Sz. S.
Fotó: Végh Csaba