Ugrás a tartalomra

A jótékonysági koncert csak átmenetileg segített

Létrehozva
Átmeneti segítséget biztosított csak a Miskolci Lelkisegély Telefonszolgálat működéséhez az a jótékonysági koncert, amit a Miskolci Kulturális Szövetség Nonprofit Kft. és a Miskolci Szimfonikus Zenekar rendezett decemberben. A szolgálatnál a szakmai munka zavartalanságát tartják a legfontosabbnak – kérdés, továbbra is tudják-e ezt biztosítani.
Mint arról már decemberben beszámoltunk, óriási meglepetésként érte a Miskolci Lelkisegély Telefonszolgálatot, hogy az MKSZ Nonprofit Kft. a szimfonikusokkal karöltve jótékonysági koncertjük bevételét a szolgálatnak ajánlották fel. Molnár Erzsébettől, a szervezet szakmai vezetőjétől megtudtuk, egyéni felajánlásokat kaptak már korábban is, nyilvános jótékonysági esemény azonban ez volt az első a telefonszolgálat 23 éves történetében.

Elsősorban a miskolci önkormányzat támogatásából és pályázatokból tartják fenn magukat – változó azonban, mikor miből részesülnek. Főleg a közüzemi számlák okoznak nehézséget, de a fogyóeszközök, irodaszerek pótlására sem áll mindig rendelkezésre keret.

– Átmenetileg, pár hónapig, még biztosított a működésünk a koncert bevételéből, ugyanakkor várjuk, hogy az önkormányzat a költségvetésből mekkora összeget tud felajánlani. Sok függ ettől, mivel ha nincs meg a megfelelő összeg, előfordulhat, hogy költöznünk kell – mondta a szakmai vezető.

Jelenleg mintegy negyven önkéntes dolgozik a lelkisegély-szolgálatnál, naponta négyen váltják egymást az ügyeleten. A közeljövőben ingyenes képzést szeretnének elindítani, ahová érettségivel rendelkező, maximum 75 éves férfiakat és nőket várnak. A 120 órás tanfolyamon önismereti kurzusokat látogatnak az érdeklődők heti egy alkalommal, de fejleszthetik kommunikációs ismereteiket is.

A szolgálat fontos szerepet tölthet be az öngyilkosságok megelőzésében, de krízishelyzetekben és a lelkiegészség-védelemben is segítenek a szolgálat önkéntesei. Az alapítványhoz évente mintegy 20 ezer hívás érkezik, főleg párkapcsolati problémákkal, krízishelyzetben keresik meg őket.

– Konkrét esetekről természetesen nem beszélhetek, egyébként is anonimak a beszélgetések. Zömmel a munkanélküliség, családi konfliktusok, párkapcsolati krízisek, elmagányosodás és mentális zavarok miatt keresnek meg minket az ingyenesen hívható 80-as számon, vagy a 116-os, 123-as európai segélyhívószám valamelyikén – mondta a szakmai vezető.

Kujan I.