Ugrás a tartalomra

Zöld Nyíl: gazdát cserélhetnek a pálya melletti utak

Létrehozva
Önkormányzati tulajdonba kerülhetnek a város területén áthaladó országos közutak egyes részei, a villamosprojekt megvalósításához kapcsolódóan. Az erről szóló előterjesztést jövő heti ülésén tárgyalja Miskolc közgyűlése.
Az utak átvétele azért vált szükségessé, mert a villamos pálya átépítésén, meghosszabbításán túl, a fejlesztés magában foglalja a megállóhelyek szélesítését, útkereszteződések, csomópontok, közművek átépítését. Az építési munkák elvégzéséhez szükséges a villamos pálya mellett vezető közút területének igénybevétele. A pályaépítés érinti az állami tulajdonban lévő 2505-ös (Eger-Hollós tető- Miskolc), a 36301-es Tiszai pályaudvarhoz vezető, valamint 2517-es számú (Miskolc­ Parasznya- Varbó - Sajószentpéter) országos közutak városon belüli szakaszát.

A pályázati kiírás szerint viszont a beruházás megvalósítása önkormányzati tulajdonban lévő területen végezhető kizárólag.  Az építkezés 7 kilométeres szakaszon érinti a fent említett országos közutak területét. Az érintettségen túl a 2505-ös számú országos közút Árpád utcai szakaszán a villamos pálya az országos közúttal közös útfelületen épült meg. Ezen a területen végrehajtott beruházás költségeit a konzorcium abban az esetben tudja elszámolni, ha az országos közút területe önkormányzati tulajdonba kerül.

Az már csak plusz előny, hogy az átvételt követően ezek az útszakaszok szervesen illeszkednek a város közlekedésfejlesztési elgondolásaiba, fő-gyűjtő úthálózatába, forgalomszervezési megoldásaiba.

Mivel azonban az országos közutak átvétele az önkormányzati kezelésű utak fenntartásának költségeit megnöveli, az előterjesztés szól arról is, hogy előzetes egyeztetések alapján a fenntartási költségek csökkentése érdekében országos közúttá minősítenék a Sajószigeti, Várközi L., Repülő téri utakat. Mint a javaslat írja az M30 autópálya építés kapcsán a várost keleti irányból elkerülő szakasz a Zsolcai körforgalomig kiépült. Az elkerülő út északi irányú folytatása, a 3 - 26. sz. országos közutak összekötésére ezek az utak alkalmasak, szervesen illeszkednek az országos közút hálózatához, és összhangban van Miskolc Város Szabályozási, Közlekedésfejlesztési tervével.

Tajthy Á.