
Környezetvédelemmel kapcsolatos törekvésekről és eredményekről hallhattak információkat a gimnazisták az MVK Zrt.-nél tett látogatás során. Mint Csontos Ágnes, az MVK Zrt. PR-főmunkatársa elmondta, a környezetbarát közösségi közlekedés fejlesztése részeként valósul meg, és ér véget hamarosan a Zöld Nyíl projekt keretein belül a villamospálya rekonstrukciója és meghosszabítása, illetve az új villamosok beszerzése.
– Ezek már képesek lesznek a fékezési energiát visszatáplálni a rendszerbe, és az áramátalakító, illetve az áramellátási rendszer megújulása révén energiát is meg tudunk majd takarítani. A villamosfejlesztés mellett a társaságunk folyamatosan tesztel olyan autóbuszokat is, amelyek szintén a környezetbarát közösségi közlekedést segítik, ilyenek az elektromos vagy hibrid meghajtású autóbuszok – emelte ki.

Már építik az új villamosok javítócsarnokát, ahol az új, a csehországi Plzenben gyártott járműveket szervizelik majd. Az előadás után a gimnazisták bejárták az MVK központi telephelyét. A Földes Ferenc Gimnázium évek óta részt vesz nemzetközi projektekben. 2011-ben sikeresen pályáztak a Tempus Közalapítványnál, melynek eredményeként 2011. és 2013. között négy másik európai uniós országgal (Csehország, Franciaország, Lengyelország, Németország) és Törökországgal környezetvédelmi témákon dolgozhatnak együtt.

– A csoport ősszel Isztambulba utazik majd, hogy az öt másik ország diákjaival kicseréljék azokat a tapasztalataikat, melyeket városuk közösségi közlekedésében tapasztaltak. A környezetvédelem áll a fókuszban, ezért látogattunk el ma a cég telephelyére, hogy a Zöld Nyíl projektről szerezzünk információkat és tapasztalatokat – mondta Kéri Krisztina, a Földes Ferenc Gimnázium tanára.
Minden negyedévben más-más környezetvédelmi téma kerül előtérbe, így foglalkoztak már szennyvíztisztítással és meteorológiai kérdésekkel is. A projektben részt vevő diákok negyedévente ellátogatnak az egyik partneriskolába, hogy ott gyakorlati feladatokon keresztül kicserélhessék tapasztalataikat.
– Azt reméljük, hogy környezettudatosabban tudnak majd élni a diákok az ilyen programoknak köszönhetően – mondta a gimnázium tanára.
Zelenák Gellért gimnazista elmondása szerint élvezte a látogatást. Mint mondta, mindennap közlekedünk villamossal, aztán egyszer csak felmerül bennünk a kérdés, hogyan is működik mindez.
– Az ember szeretné megtudni, hogy tulajdonképpen mi is áll az egész közösségi közlekedés hátterében, és mi lesz a nagyobb változások gyakorlati haszna. Örülök, hogy ezeket a tényeket megismerhettem, feltehettem a kérdéseimet olyanoknak, akik tényleg tudnak is rá választ adni – mondta.
Hozzátette, a márciusi csehországi utat is rendkívül élvezte, sok tapasztalattal gazdagodva tért haza. Mint mondta, más könyvekben vagy az interneten olvasni valamilyen környezetvédelmi, vagy akár kulturális dologról, mint élőben megtapasztalni.
– Egyik sem olyan közvetlen, mint amikor ott élő emberektől hallhatunk a kulturális különbségekről, de a környezetvédelem egy új oldalát is megismerhettük Csehországban: egy valóban környezetbarát víztisztító egységet láthattunk – emelte ki a gimnazista.
Szöveg és kép: Kujan I.