Ugrás a tartalomra

A turizmuson keresztül fejlődő település

Létrehozva
Napjainkban egyre több település törekszik arra, hogy autentikus, helyi adottságokat kihasználó, értékteremtő programokkal hívja fel magára a figyelmet, és vonzza a turistákat. Jó példa erre Mikóháza is.
A településen a szépen felújított történelmi pincesor és a gyönyörű természeti környezet szinte adja magát a kellemes programokhoz. Így gondolták ezt a településen is, így az utóbbi években olyan turistacsalogató és az ott élők szórakozását, érdekeit szolgáló eseményeket rendeztek meg, mint a Helyi Termék Fesztivál, a Hegyközi Szárnyas, Tököstojás és Töltelék Fesztivál, a Zempléni Disznótoros és Adventi Vásár, a színházi esték, vagy éppen a Mikóházi Teaház.

Mikóról kapta a nevét
 
Borsod-Abaúj-Zemplén megye észak-keleti részén, Sátoraljaújhelytől 10 km-re, a szlovák határ mellett található Mikóháza. Alapítása az első írásos emlékek alapján 1236-ra tehető, 2006-ban ünnepelte 770. évfordulóját.

A falu története a Mikó család megtelepedésével kezdődik. A területet egy 1273-ból való rendelet tanúsága szerint Kun Erzsébet királyné adta birtokul élete fogytáig egyik hű emberének, Mikónak. Az 1720-as években új gazdát kapott a falu, ekkor telepedett le itt a Komáromy család, tagjai két évszázadon át játszottak a falu életében meghatározó szerepet. Gazdasági életében pedig a mező- és erdőgazdálkodás dominált.

Napjainkra Mikóháza európai színvonalú településsé vált. Teljes infrastruktúrával, korszerű óvodával, általános iskolával, egészségügyi központtal, közösségi házzal rendelkezik. Rendezettségével, szép fekvésével, jó levegőjével kedvelt turisztikai célponttá vált, ahol a környező erdőségek remek kirándulási, kikapcsolódási lehetőséget biztosítanak.

Adventi disznótoros

A Mikóházi Történelmi-Pincetulajdonosok Egyesülete tavaly rendezte meg először a Zempléni Disznótoros és Adventi Vásárt, melynek helyszínéül a felújított Történelmi Pincesor szolgált. Felelevenítették az ünnepkörhöz kapcsolódó népszokásokat, népszerűsítették a karácsonyi asztal ünnepi hangulatát idéző helyi termékeket, és bemutatták az ilyenkor szokásos disznóvágás hagyományait is. A rendezvény annyira jól sikerült, hogy most december 8-án ismét megrendezik.

07_mikoh_advent40fd.jpg

A programok között szerepel többek között a vadkolbásztöltő verseny, a vendégek számára lehetőség nyílik velős tojás, toros káposzta, sült hurka, kolbász, lacipecsenye kóstolására, amit egy forró tea vagy forralt bor követhetett. Az Adventi Vásáron kizárólag a környékbeli kézművesektől vásárolhatnak a kilátogatók.

A program disznótoros része reggel az adventi koszorú gyertyájának közös meggyújtásával és a fogópálinka kitöltésével indul. Ezt követi a disznóvágás: szúrás, perzselés hagyományos módon. Folyamatosan kóstolhatóak a finom étkek, délután pedig Rokker Zsolti is megdolgozza a rekeszizmokat. A rendezvény ideje alatt a csűrben vadásztrófea kiállítás tekinthető meg. Az egész napos élő zenét a Puczos Népi Együttes biztosítja.
A (Vad)kolbász töltő versenyre december elejéig még lehet jelentkezni!

Ezt érdemes megnézni

Persze, azt is érdemes számba venni, hogy mit érdemes megnéznünk, ha már Mikóházán járunk. Az Újhely felől érkezőket a község jelképévé vált, az I. világháború áldozatainak emlékére emelt turulmadaras emlékmű fogadja. A központban áll a barokk stílusú, 1769-ben épült görög katolikus templom, melyben az 1800-as évek elejéről látható a 48 képet tartalmazó ikonosztáz. Közvetlen szomszédságában található az államalapítás ezredik évfordulójára épült Millenniumi Emlékpark. Az „erdők felé” eső végén pedig a történelmi pincesor, ami nemcsak kóstolóhelyként, de látnivalóként is megállja a helyét, különösen, mióta az elején ott áll a pálinka készítésének és élvezetének témakörét alaposan körbejáró Pálinkaház.

07_mikoh_pince_mg_3057.jpg

Innen könnyen eljuthatunk a falutól 3 kilométerre magasodó Fekete-hegyre, melynek csúcsán az államalapítás millenniumának évében avatták fel a rendkívüli körpanorámát nyújtó kilátótornyot. Ide is tanösvény vezet fel, Mikóháza környékén ugyanis összesen hét, különböző nehézségű, jól túrázható tanösvény mutatja meg a Zempléni-hegység szépségeit.

Ha valaki ettől nagyobb kirándulásra vágyik, akkor is jó helyen jár! Határon túli összefogás eredményeképpen Mikóháza és Alsómihályi (Michal’any) együtt valósította meg a Zempléni-hegység peremén, a Sátoraljaújhely – Széphalom – Mikóháza – Alsóregmec – Felsőregmec – (országhatár) – Alsómihályi (Michal’any) útvonalon futó kerékpárutat. Ennek teljes hossza 13,5 kilométer, nyomvonalán négy pihenőhely található. A környék megismerését és a tájékozódást hat információs tábla segíti.

Merre, mivel?

Az útvonaltervező 92 kilométerre és másfél órásra taksálja az utat, melyet a 37-esen tudunk megtenni Felsőzsolca, Hernádkak, Szerencs, Bodrogkisfalud, Olaszliszka, Sárazsadány, Sárospatak, Sátoraljaújhely érintésével. Az útba eső településeken most is számtalan látnivalót tudunk ajánlani, melyek megtekintésre érdemesek, ha megpihenünk útközben. Mivel ezen az útvonalon már többször jártunk, csak címszavakban említjük meg a látnivalókat.
Szerencs: Rákóczi-vár a Zempléni Múzeum kiállításaival, képeslapgyűjteménnyel, Cukormúzeum, Világörökségi Kapuzat. Olaszliszka: kőhíd, XIV. században épült templom, Kossuth-ház.
Sárospatak: Nagykönyvtár, a Tiszáninneni Református Egyházkerület Tudományos Gyűjteményei. Rákóczi-vár, Vártemplom, Szent Erzsébet-szoborcsoport, Szent Erzsébet Ház, Megyer-hegyi Tengerszem.

Sátoraljaújhely: Zsólyomkai és Ungvári pincesor, Kazinczy Ferenc Múzeum, pálos-piarista templom és rendház, Szent István-nagytemplom, Széphalmon pedig a Magyar Nyelv Múzeuma és a Kazinczy-emlékcsarnok.

Ha inkább a közösségi közlekedést részesítenénk előnyben (például, hogy egy kis fogópálinkát is kortyolhassunk), akkor számítanunk kell némi problémára, és akár több átszállásra. Vonattal Sátoraljaújhelyig könnyen eljuthatunk. Az első vonat fél öt után indul a Tiszairól, és nagyjából óránként közlekedik egészen este 11-ig. A menetidő másfél óra, a járatok felénél át kell szállni egyszer Szerencsen. Visszafelé nagyjából ugyanez a helyzet, az első vonat azonban már négy óra előtt indul az utolsó pedig fél tizenegy előtt zárja a sort. Innen azonban busszal vagyunk kénytelenek továbbmenni, (néhány kilométer csupán Mikóháza) így nem árt előre tájékozódni a csatlakozásról!

H. I. | Miskolci Napló
fotó: mikohaza.hu