Ugrás a tartalomra

„Ünnepeljük azokat is, akik dolgozni akarnak...”

Létrehozva
Az egész napos, családi eseményen, a színpadon számos programmal várták már délelőttől a miskolciakat. Felléptek iskolások, műsort adtak óvodások, bemutatkoztak többek között a Musical Műhely fiataljai, s a Miskolci Mazsorette Együttes tagjai is.

Preview Image


Délben Buri Jenő és Szirmai Zoltán muzsikája szolgáltatta a jó ebédhez szóló nótát, a menü pedig a legtöbbeknél Miskolczi kolbász és sör volt. A gyerekek lángossal, kürtős kaláccsal és vattacukorral pihenték ki a körhinta, a lovaglás és a különböző népi játékok okozta fáradalmat. A piknik mellett lehetőség volt korabeli ruhákba bújva fotózkodni, így bárki megtapasztalhatta, milyen érzés lehet Szinyei Merse Pál festményének szereplőjévé válni.

majalis_nepkert_du_130501_ja_37.jpg

Délután Kriza Ákos, Miskolc polgármestere köszöntötte a jelenlévő miskolciakat, kriza_akos_130501_ja.jpgaki május 1-jéről szólva egyebek mellett elmondta: a pogány népeknél egykor a természet éledése kötődött május első napjához. A polgármester megemlítette az időszakhoz kötődő szokásokat - például a májusfa-állítást - is, mint mondta, sajnos ez már egyre kevésbé divatos.

– 1891 óta ünnepeljük hivatalosan a munka ünnepét. Ma egész Európában sokan azt várják, hogy munkájuk lehessen. Nyugat-Európában 25 százalékkal magasabb a munkanélküliség, mint régebben volt, s sajnos, ez a hullám elérte térségünket is. Vannak olyanok, akik tudnának dolgozni, de nem akarnak, s vannak, akik szeretnének dolgozni, tevékenyek lenni. Az egyik legfontosabb feladat ma, hogy munkahelyet teremtsünk azoknak, akik akarnak dolgozni. A munka ünnepe van, de ünnepeljük azokat is, akik dolgozni akarnak. 2010-ben négyezerrel több munkanélküli volt Miskolcon, mint 2002-ben. Mára ez a négyezres szám kétezerrel csökkent, kétezerrel dolgoznak többen, mint 2010-ben – hangsúlyozta Kriza Ákos.

Preview Image


A Népkertben minden korosztály jól érezhette magát: volt, aki facsigaversenyzett, volt, aki célba lövésben próbálta ki magát, mások a karikás ostort igyekeztek forgatni, vagy lovagoltak. Készült a majális festmény is a májusfa mellett, sokan napoztak, vagy a kirakodóvásár kínálatából válogattak.

A majálisi forgatagban sétálva, elbeszélgettünk néhány ünnepővel is a Népkertben.

Ezek egyike volt Rózsa Erika, aki miskolci születésű, ám elmondása szerint 26 éve rozsa_erika_130501_ja.jpg Kanadában él. Kutyakiképző iskolája van, s Szlovákiában volt egy szakmai programon, amelynek végeztével, kinti társaival, első útja a Népkertbe vezetett, Miskolcra.
– Nagyon jó érzés hazatérni. Most egy kutyakiképzési, szakmai program miatt jöttünk a környékre. Három amerikai kiképző jött velem, s mindenképpen szerettem volna megmutatni nekik szülővárosom, hiszen egykor én is itt tanultam a kutyakiképzést. Első utunk a Népkertbe vezetett, a vendégeim a programot látva azt mondták, ide szeretnének először eljönni. Megnézzük először a kirakodóvásárt, és hallottam, hogy már van Miskolczi kolbász, így azt is megkóstoljuk – mondta el Rózsa Erika, akinek útja ezután a hagyományőrző kézművesekhez vezetett, egy kis bevásárlásra.

farkas_bela_130501_ja.jpgFarkas Béla népi iparművész, fafaragó jól ismert, "régi bútordarab" az ilyen rendezvényeken. Beszélgetésünk során kiemelte, már tavaly, az első népkerti majálisra is meghívták őket, aminek nagyon örülnek, hiszen itt közvetlenebbül meg tudják mutatni a miskolciaknak portékáikat. – Nagyon jó a szervezés, örülünk, hogy második alkalommal is itt lehetünk. Sokan nézelődnek a kézműves vásárunkban, van is mit nézni, hiszen társaimmal együtt, sok mesterséggel képviselünk – tette hozzá.

A népkerti májusfa árnyékában sokan megpihentek, hiszen igazán nyári időjárás szabo_lajos_zoltan_130501_ja.jpgjellemezte a május 1-jét. Szabó Lajos Zoltán unokájával érkezett, hiszen a színpadi programok között sok fiataloknak szóló produkció volt. A 76 éves férfi elárulta, ’45. után a majálist, Miskolcon, a Népkertben rendezték meg sokáig, s csak később változott a munka ünnepének programjaihoz kapcsolódó, hivatalos ünnepség helyszíne.
– Nagyon örülök, hogy újra itt, a Népkertben van a városi ünnepség, hiszen sokáig itt volt a majális. Hangulatos, szép hely a Népkert. Nagyon sok a fiatal, de sok régi ismerőssel, például régi iskolatársammal is találkoztam. Ezért is jó a majális, hiszen olyan közösség-összetartó ereje van ezeknek a programoknak, a helyszínnek, ami fontos manapság. Sok negatív dolgot hall ma az ember, de öröm látni, hogy itt sokan vannak. Jól érzik magukat, és végre mindenki megpihenhet, kikapcsolódhat, hiszen ez fontos ezen az ünnepen – emelte ki Szabó Lajos Zoltán.

Kiss J.
Fotó: Juhász Á.