Ugrás a tartalomra

Több magyar indulója is van a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválnak

Létrehozva
A ma kezdődő 68. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, a Berlinale. A versenyfilmek közé 385 munkát válogattak be, 11 nap alatt 949 vetítést tartanak a világ legnagyobb filmes közönségfesztiválján.

filmfesztival.jpg

A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíja, az Arany Medve (k) és a fontosabb alkotói kategóriákban kiosztásra kerülő Ezüst Medve-szobrok sorakoznak egy asztalon a filmes seregszemle díjkiosztóján. (MTI/EPA/Britta Pedersen)

Tavaly magyar sikerrel zárult a Berlinale: Enyedi Ildikó Testről és lélekről című különös hangulatú alkotása (amelynek sikeréért hamarosan az Oscar-díj átadójón drukkolhatunk) a fesztivál fődíját, az Arany Medve-díjat hozta el.  A ma kezdődő, a sorban 68. Berlini Filmfesztioválon két magyar filmnek is szoríthatunk:  a rövidfilmes szekcióban visszatérő versenyzőként Bucsi Réka is szerepel Solar Walk című animációs filmjével. A szerzői filmeket és innovatív zsánerfilmeket felvonultató Panorama szekcióban is van magyar alkotás, Bogdán Árpád Genezis című filmje, amelynek a Berlinalén lesz a világpremierje, Tenki Réka, a budapesti Örkény Színház társulatának tagja pedig a fesztivál Shooting Stars című programjában mutatkozik be.

Az idei Berlinale, amelynek az 1968-ban Nyugat-Európában elindult mozgalmak, a civil kurázsi, a menekültek helyzete és a filmszakmát megrázó szexuális zaklatási botrányok is fontos témái lesznek.

A fesztivál most először egy animációs filmmel, Wes Anderson Isle of Dogs (Kutyák szigete) című alkotásával kezdődik. A nagyjátékfilmes versenyprogramban 24 munkát mutatnak be, közülük 19 indul az Arany Medvéért és a különböző alkotói kategóriákban odaítélt Ezüst Medvékért. A zsűri elnöke Tom Tykwer német filmrendező.

A Berlinale a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb az A-kategóriás filmfesztiválok sorában, idei vendégei között van például Bill Murray, Tilda Swinton, Robert Pattinson, Isabelle Huppert, Joaquin Phoenix és Jeff Goldblum.

A szervezők 385 munkát válogattak be a világ legnagyobb filmes közönségfesztiváljának programjába, amelyen 11 nap alatt 949 vetítést tartanak.

A díjakat hagyományosan az utolsó előtti – egy szombati – napon adják át, ezúttal február 24-én, az utolsó nap pedig csak a közönségé, akkor még egyszer levetítik a különböző szekciók legsikeresebb alkotásait.

A fesztivál életműdíját – egy tiszteletbeli Arany Medvét – az idén Willem Dafoe amerikai színész kapja meg, akinek munkásságát egy tíz filmből álló válogatással mutatják be.