Együttműködési megállapodást kötött az egyetem és a Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola
Az együttműködési megállapodást a Miskolci Egyetem Műszaki, Föld és Környezettudományi Kara kötötte a Szakképzési Centrumhoz tartozó Kós Károly Építőipari Technikummal, hogy jobban kihasználhassák a középfokú oktatásban és utánpótlásnevelésben rejlő lehetőségeket. Az egyetem várja a szakképzőben végzett tanulókat, miközben már segíti a felkészülésüket és pályaorientációjukat is, egyebek mellett közös programokkal, és a középiskolai diákok és tanárok bevonásával egyetemi projektekbe.
Az aláírási ceremónián kiemelték, a Miskolci Szakképzési Centrum és az egyetem között már több éves az együttműködés, a létező keretmegállapodást töltik meg egyre több tartalommal, ezek egyike a kedden aláír kooperáció is. Az intézmények vezetői egyre több területen szeretnék szorosabbra fűzni a kapcsolatot, már csak azért is, mert a technikumokból évről-évre többen jelentkeznek a felsőoktatásba. A közös cél, hogy a lehető legtöbb diákot Miskolcon tartsák, a minőségi továbbtanuláshoz az egyetem számtalan lehetőséget biztosít.
Mucsi Gábor a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánja rámutatott, nem csak a két intézmény számára, de az egész régiónak fontos, benne különösen az építőipari vállalatoknak, ez az együttműködés, hiszen a végső cél, hogy az ipar számára neveljenek ki felsőfokú végzettséggel rendelkező szakembereket.
- Elsődleges, hogy ezzel az együttműködéssel mindenekelőtt a diákok járjanak jól, be akarjuk őket vonni különböző projektekbe, hogy ezáltal közelebb kerüljenek az egyetemhez, és egykor majd hallgatóként, majd később pedig diplomás mérnökként tudjanak a régió fejlődéséért dolgozni. Ők vannak a központban, de a közös munkába a középiskolai tanárokat is szeretnék majd bevonni, nagyobb együttműködésre buzdítani. A későbbiekben az egyetem új képzéseket is tervez indítani az építőipar területén, hogy a cégek igényeinek leginkább megfelelő szakembereket képezzünk – tájékoztatott a dékán. Hangsúlyozta, hogy az építőipar egy húzóágazat, amely éves szinten közel 50 millió tonna alapanyagot állít elő. Jelentős részüket különböző bányákból.
A dékán egy hárompilléres együttműködésben hisz: a középiskolák, az egyetem és a vállalkozások között, ezek összekapcsolásával. Fontos, hogy a középiskolások lássák, hogy vannak lehetőségek a régióban is, mind szakmaválasztás, mind munkahelyek tekintetében. Az oktatási intézmények egy pozitív jövőképet szeretnének nekik felmutatni.
Molnár Péter a Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója kiemelte, hogy az együttműködés nem most kezdődött az egyetemmel, évekkel korábbra nyúlik vissza. Van egy keretmegállapodásuk, amelyet több konkrét szerződéssel töltenek meg tartalommal. Ilyen a mai is, amellyel szorosabbra fűzik a közös tevékenységüket, most konkrétan a Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola és az egyetem között.
- A mai megállapodásban azt rögzítettük, hogy a pályaorientációban, a szakemberképzésben, a beiskolázásban együtt kívánunk működni. Ezeket támogatva, közösen szervezünk eseményeket, programokat a jövőben. Mindannyian, mind az egyetem, mind a szakképzési centrum elkötelezettek vagyunk abban, hogy a fiatalok itt a városban és a vármegyében találják meg a boldogulásukat, itt tanuljanak, itt dolgozzanak. Ennek az aláírásnak és az együttműködésünknek az a jelentősége, hogy megteremti ennek feltételeit- emelte ki.
Hozzátette, az egyetemen egy új, építőipari szakirány van kialakulóban, amelynek a technikum tulajdonképpen az előszobája lehet, hiszen a Kós Károly technikumban építőipari szakemberképzés folyik.
- Bízunk abban, hogy a mi tanulóink több információhoz jutnak majd, gyakorlatot is szerezhetnek az egyetemen, az egyetem pedig abban bízhat, hogy ezek a tanulók többségükben majd ide jönnek továbbtanulni, diplomát szerezni – tette hozzá Molnár Péter.
Az együttműködési megállapodást kézjegyével látta el Prof. Dr. Mucsi Gábor a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánja, Kiss Gábor a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja, Molnár Péter a Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója valamint Mokrai Attila az MSZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola igazgatója.