Kétnapos biológia–környezetvédelmi verseny döntője a Földesben
Miután az országos verseny első fordulói lezajlottak, mindenkinek a saját városában, most a döntőre gyűltek össze a tehetséges diákok a miskolci gimnáziumba, hogy eldőljön, a legjobbak között kik lesznek a bajnokok biológiából és környezetvédelemből. A nemes versengés ünnepélyes megnyitóval kezdődött péntek délelőtt, majd azonnal bele is fogtak az írásbeli forduló tesztjeibe a tanulók, akikért a termek előtt izgultak a felkészítő, kísérő tanáraik.
Az írásbeli dolgozat után némi lazulás következett, megnyitották és megtekintették Urbán Helga: Rabul ejtett fényeim című természetfotó kiállítását az iskola földszintjén. A rövid kulturális kitérőt work shop, majd különböző érdekfeszítő előadások követték, neves előadóktól, úgy mint Prof. Dr. Palotás Árpád: Anyagtudomány a gyógyításban, Dr. Szalontai Lajos: Klímaváltozás: rettegjünk vagy alkalmazkodjuk?, Prof. Dr. Dobos Endre: A magyarországi talajok állapota, talajvédelmi kihívások, avagy Dr. Mádainé Dr. Üveges Valéria bemutatója arról, hogyan állhatnak a mikroorganizmusok a szolgálatunkra, avagy a biológia szerepéről a hulladékkezelésben.
A délutáni program a verseny szóbeli fordulója volt és a délelőtti írásbeli eredmények közzététele. A szóbeli forduló második etapja szombaton lesz, mely után kiderül, kik lettek 2025-ben a biológia-környezetvédelmi verseny győztesei.
Szepesiné Medve Judit a Földes Ferenc Gimnázium biológia-kémia tanára, aki a verseny főszervezője is egyben, hangsúlyozta, ez egy kétfordulós verseny, amelyet már huszonhatodik éve rendeznek meg. A pénteken és szombaton zajló verseny már a döntő, ahol az első fordulóban írásban, a másodikban szóban adnak számot a tudásukról a versengő diákok, akik az ország minden szegletéből jöttek, hogy megmérkőzzenek a társaikkal.
- Az első forduló mindenkinek a saját iskolájában történt, ide a miskolci döntőbe már csak a legjobb nyolcvanhat diákot hívtuk el, a jelentkező mintegy kilencszázharmincból. Három kategóriában zajlik a verseny: az első a 7-8. osztályosoknak, a második a 9-10. osztályosoknak, a harmadik pedig a 11-12. évfolyamosoknak szól. Nagyjából az iskolai tananyagra épül a verseny, de azért plusz dolgok is vannak benne. Itt másfajta képességeket is be kell mutatni, mint például a problémamegoldó képesség, amelyek számonkérése annyira nem jellemző az órákon – vázolta fel a verseny szerkezetét és elvárásait a főszervező.
Egyik ilyen tananyagon túlmutató feladat például a fajfelismerési teszt, amelynek lényege, hogy van egy hosszú növény- és állatlista, amelyből húszat választottak ki. Diavetítésen kell ezeket felismerni a tanulóknak. Illetve van egy 120 pontos feladatlap, amelyeken különböző problémákat kell megoldani, először írásban, aztán van egy tételsor szóban is. Látható, hogy a versenyzőket alaposan kikérdezik és komolyan fáradozniuk kell a győzelemért.
A Földes Ferenc Gimnáziumban zajló XXVI. Dr. Árokszállásy Zoltán biológia–környezetvédelmi verseny győzteseit szombaton hirdetik ki. Szepesiné Medve Judit elárulta, hogy minden helyezett kap majd valami ajándékot, ezek jellemzően könyvjutalmak a diákoknak és könyv utalványok a felkészítőknek. Az első helyezettek ezen felül egy bajnoki kupával is gazdagabbak lesznek, a legtöbb pontot elérő tanulónak pedig egy bronzból készült Dodó galamb szobor is jár. Az egyes területeken legjobbakat különdíjjal is meglepik.