Ugrás a tartalomra

Tudásszolgáltató centrum jön létre a Miskolci Egyetemen

Létrehozva
Egy XXI. századi követelményeknek megfelelő, intelligens tudásszolgáltató centrum létrehozásáról írt alá szerződést a Magyar Nemzeti Levéltár és a Miskolci Egyetem, valamint partnerként a Magyar Földrajzi Társaság csütörtökön.
Kép
Tudástárat hoznak létre a Miskolci Egyetemen. Fotó: Mocsári László

Ahogyan az ünnepélyes aláírási ceremónián elhangzott, ezek a megállapodások és együttműködések egyidejűleg növelik a Miskolci Egyetem versenyképességét és teremtenek minőségi körülményeket a Magyar Nemzeti Levéltár archiválási és kutatási tevékenységei számára, miközben tovább fejlesztik a levéltári közgyűjteményi szolgáltatások minőségét. 
 
A miskolci Egyetemváros campusán 2024 májusára épült fel a Miskolci Egyetem Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár. A létrejött intézmény szakmai és tudományos működtetésének elősegítésére kötött most együttműködési megállapodást a Magyar Nemzeti Levéltár, a Magyar Földrajzi Társaság és a Miskolci Egyetem. A szerződéseket Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója és Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora látta el kézjegyével.

Kép

Az egyetem rektora rámutatott, hosszú előkészületek után 1969-ben épült fel Miskolcon az Egyetemvárosban az első nyilvános közkönyvtár a modern korban. Ezt az épületet újították fel és egészítették ki a Campuson, és idén májusban adták át. Már a tervezéskor egyértelmű szándék volt, hogy itt nem csak egy könyvtár és levéltár fog működni a jövőben, hanem egy adatelemző központ és tudástár. Egy olyan műhely, ahol a humán és reálkutatások, a mesterséges intelligencia eszközeinek felhasználásával folyhatnak. A beköltöző levéltár óriási adatvagyonnal rendelkezik, amelyet fel kell dolgozni és hozzáférhetővé tenni a kutatók és a közönség számára. Ehhez jönnek még hozzá az egyetem közel háromszáz évéből származó dokumentációk, anyagok, valamint itt lesz elhelyezve a több mint százötven éves Magyar Földrajzi Társaság gyűjteménye is. Mindez egy hatalmas adathalmaz, amely feldolgozásra vár. 

Kép

- Az, hogy a levéltár beköltözött az egyetemre, nem csak egy logisztikai, földrajzi kérdés volt, a szándékunk az, hogy ezzel is tovább erősödjön a két intézmény kapcsolata, szorosabb legyen az együttműködés. Amikor májusban azt mondtam az átadóünnepségen, hogy a két épület között a híd az fizikai és szellemi átjárót is jelent, azt komolyan gondoltam. Ami miatt ezt az egészet létrehoztuk, az egy közös adatelemző, módszertani központ megalapításának szándéka – fejtette ki Horváth Zita. 
Hozzátette, azt reméli, hogy mindkét intézmény számára előnyös lesz az együttműködés és ennek hasznait élvezni fogja a hazai és az egyetemes tudomány is. Ennek a feltételrendszerét hozták létre a most aláírt megállapodásokkal. 

Kép

Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója azt emelte ki, hogy a levéltár története is már több mint háromszáz évre tekint vissza, 1723-ban III. Károly király engedélyezte a levéltár jogelődjének létrehozását. Az évszázadok során  - Mohácsig - legalább egymillió középkori oklevelet, dokumentumot őriztek, de a történelem viharaiban ezek közel kilencven százaléka eltűnt, megsemmisült. Ma megközelítőleg százharmincezret őriznek és kezelnek. A levéltár ebből száztízezret. Iratvesztés mindig is volt a történelemben, a mai dokumentumok 75-80 százaléka is elvész. A módszertani központ lényege az, hogy többé ne így legyen, az írásos emlékek döntő hányadát digitalizálják és elmentik. Sőt, azon dolgoznak, hogy kereshető adatbázisokat építsenek belőlük.  

Kép

- Ez óriási kincs, a nemzet emlékezete. Legfontosabb, hogy megőrizzük az információt. Ehhez felhasználjuk a legújabb információs technológiákat. A hatalmas adatmennyiség feldolgozása óriási munka, ennek értelméről meg kellett győzni a munkatársainkat is. Az embereket az információ érdekli, azt kell elérhetővé tennünk – fogalmazott a főigazgató. 

Hangsúlyozta, nem lehet ma már a hagyományos, XIX. századi módszerekkel dolgozni egy levéltárban sem, haladni kell a korral. Ebben lesz most egy nagy előrelépés ez az együtt munkálkodás a Miskolci Egyetemmel. Beszéde végén felidézte az Én a robot című filmet – készült Isaac Asimov novellájából -, amelyben egy tudós hologramja mondja: „A válaszok készen vannak, csak jól kell feltenni a kérdést.” A válaszok a levéltárban is készen vannak, csak fel kell tenni a jó kérdéseket és akkor tudnak rájuk válaszolni – rögzítette Szabó Csaba.

Kép

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.