Ugrás a tartalomra

Ne hadonásszunk, kerüljük őket!

Létrehozva
Több halálos kimenetelű lódarázstámadás történt az elmúlt napokban, hetekben országszerte, legutóbb megyénkben, Ózd környékén történt tragédia. Az általunk megkeresett méhész szerint elsősorban akkor támadnak a lódarazsak és a méhek, ha közeledünk a fészkükhöz. A szakorvos a rovarok mérgére érzékenyek számára az öninjekciót ajánlja.
darazsak.jpg– Talán a legfontosabb tanács: ne hadonásszunk! – hívja fel a figyelmet a darázstámadásnál követendő viselkedésmódra Péter Béla méhész. Pedig ugye sokunknak az első reakciója az, ha méhet, darazsat, ne adj’ Isten lódarazsat észlelünk röpködni a közelünkben, hogy elkezdünk csapkodni. A szakember azt tanácsolja, próbáljunk inkább minél óvatosabbak, elővigyázatosabbak lenni, kerüljük tehát azokat a helyeket, ahol fészkük lehet.

– Figyelni kell azonban például strandon is, a darazsak és a méhek ugyanis szeretik a vizek környékét. Gyakori, hogy egy gyümölcsöt megfogva csíp meg valakit rovar. Még rosszabb azonban, ha észre sem vesszük, és úgy harapunk bele a gyümölcsbe – mondta a méhész.

Csípésnél a méh fullánkját úgy kell eltávolítani véleménye szerint, hogy oldalról körömmel kaparó mozdulatot teszünk, majd kinyomjuk a fullánkot, így a végén található méreganyag nem kerül be a véráramba. A darázscsípés esetén nem szabad, hogy beleszakadjon a fullánk, erősen ki kell tehát nyomni.

– Ha nem közelítünk a lódarázsfészekhez, nincs probléma, figyelni kell tehát, hiszen a közeledést támadásnak vehetik. Fontos, hogy ha fészket találnánk, azonnal hívjunk méhészt! – figyelmeztet Péter Béla.

Hozzátette, érvényes az az állítás, miszerint az erős illatok zavarják a méheket, de véleménye szerint ez inkább csak akkor jellemző, amikor sok méh van a környéken, tehát például egy méhészetnél.

– Szintén jellemző, de nem általánosítható az sem, hogy a légnyomáscsökkenésre érzékenyek, ingerlékenyebbek a méhek. Véleményem szerint ez is, mint oly’ sok minden, génfüggő: vannak agresszívabb, és kevésbé ingerlékeny egyedek – fogalmazott a méhész.

darazsfeszek_110816_vcs_5.jpg
Megkerestük telefonon Károlyi Zsuzsánnát, a MISEK bőrgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosát is, aki elmondta, volt olyan eset a praxisában, amikor körülbelül 100 (!) csípést találtak egy férfi testén, őt azonban sikerült megmenteni.
– Vannak azonban túlérzékenyek, akiknél akár pár perc leforgása alatt halálos allergén reakciók kialakulásához vezethet egy-egy csípés. Nekik fokozottan óvatosnak kell lenniük, illetve szoktuk ajánlani a több évig tartó injekciós kúrát is, melynek nyomán hozzászoknak, szervezetük tolerálja a darázscsípést – mondta.

Az allergológiai szakrendelés mellett az úgynevezett elsősegélynyújtó öninjekciót is jó szívvel ajánlotta a szakember. Utóbbit (mint a neve is mutatja) be tudja adni magának, akit csípés ért. A szer meggátolja, hogy a keringés összeomoljon, és időt ad arra, hogy orvoshoz forduljon valaki.

– Általános tanácsként azt szoktuk elmondani, hogy aki érzékeny, az ne járkáljon például mezítláb, fedje a testét, üdítőfogyasztásnál legyen körültekintő, nincs-e a folyadékban darázs, méh, illetve kerülje a színes ruhákat – sorolta a főorvos.

K. I.