Ugrás a tartalomra

„A mély humánum áthatja művészetét”

Létrehozva
A Miskolci Galéria Rákóczi-háza adott otthont az idei Mazsaroff Miklós-díj átadóünnepségének. A hagyományokhoz híven, ezúttal is a Magyar Kultúra Napjának alkalmából adta át a festőművész özvegye, Nikolaeva Mária az elismerést, aki öt évvel ezelőtt alapított díjat férje emlékére, s a fiatal tehetségek támogatására.A Mazsaroff Miklósról elnevezett elismerést a festőművész özvegye alapította azzal a szándékkal, hogy egy, a régióban élő, Miskolchoz szorosan kötődő, fiatal és tehetségében kiemelkedő festőt támogasson. A díjat egy szakmai kuratórium – Kákóczki András művészettörténész, Földi Péter festőművész, Kishonty Zsolt művészettörténész – javaslatai alapján ítélik oda minden évben, a Magyar Kultúra Napja alkalmából.
A Miskolci Galéria Rákóczi-háza adott otthont az idei Mazsaroff Miklós-díj átadóünnepségének. A hagyományokhoz híven, ezúttal is a Magyar Kultúra Napjának alkalmából adta át a festőművész özvegye, Nikolaeva Mária az elismerést, aki öt évvel ezelőtt alapított díjat férje emlékére, s a fiatal tehetségek támogatására.

mazsaroff_dij_20130124_ja_4.jpg

A Mazsaroff Miklósról elnevezett elismerést a festőművész özvegye alapította azzal a szándékkal, hogy egy, a régióban élő, Miskolchoz szorosan kötődő, fiatal és tehetségében kiemelkedő festőt támogasson. A díjat egy szakmai kuratórium – Kákóczki András művészettörténész, Földi Péter festőművész, Kishonty Zsolt művészettörténész – javaslatai alapján ítélik oda minden évben, a Magyar Kultúra Napja alkalmából.

Nikolaeva Mária elmondta, nagyon örül, hogy 5. alkalommal is átadhatja a Mazsaroff-díjat. Kiemelte, sok tehetség van a régióban. – Remélem, még sokszor adhatom át az elismerést, hiszen fontos, hogy az első években, amikor még nehéz, akkor is támogassuk a kimagasló tehetségű művészeket, mint amilyen Szilágyi Rudolf is – tette hozzá. A díjazottat köszöntötte Kriza Ákos, Miskolc polgármestere is.

mazsaroff_dij_20130124_ja_9.jpg

Szilágyi Rudolf munkásságát Borgó festőművész méltatta, aki kiemelte, Szilágyi Rudolf temperamentummal, önkifejezési igénnyel teli, s habár fiatal, máris elismert művésznek számít Eger mellett az ország több városában, s határainkon túl is.

mazsaroff_dij_20130124_ja_12.jpg

– Többek között Finnországban, Japánban is ismerik már tehetségét, habár még talán 10 éves művészi múlt sincs mögötte. Elismert és termékeny festő, remek szervező, a szakma elismerését méltán vívta ki – kezdte Szilágyi Rudolf méltatását Borgó. Hozzátette, hogy az egri festőművész létrehozta szülővárosában a Rakéta művészcsoportot, s egy romos egri zsinagógát a művészeti élet központjává tett, ahol világhírű alkotók mutatják meg munkáikat.
– Komoly felkészültségről, gesztusfestészetről árulkodnak munkái, amelyeken, mint szimbólum, mindig megjelenik a segítség. Visszatérő motívuma a belső finom érzékenység az elesett, kiszolgáltatott emberek iránt. Egyetlen segítőjük ő. A mély humánum áthatja festészetét, s témaként is szolgál – mondta Borgó.

Szilágyi Rudolf festményeiből – a hagyományokhoz híven – jövőre, a 2014-es Mazsaroff-díj átadásakor nyílik kiállítás a Miskolci Galériában.

Preview Image


Kiss J.
Fotó: Juhász Á.