Ugrás a tartalomra

Nem jó a tűzzel játszani... és büntetik is!

Létrehozva
A karácsonyi vásárokat, a bevásárlóközpontokat, illetve az aluljárókban működő üzletek tűzvédelmi helyzetét vizsgálták decemberben a katasztrófavédelem hatósági szakemberei. Összesen nyolcszáz ellenőrzést tartottak, tizenhét esetben szabtak ki bírságot, kétszáztizenegy esetben hatósági felhívással éltek, nyolc alkalommal pedig kötelezést adtak ki.

A katasztrófavédelmi kirendeltségek tűzvédelmi hatósági ellenőrzések keretében vizsgálták a karácsonyi vásárok, valamint a gyalogos aluljárók területén működő üzletek tűzvédelmi helyzetét.

Ellenőrizték a tűzoltókészülékek meglétét és megfelelőségét, azt, hogy megtörtént-e az üzletek villamos berendezéseinek tűzvédelmi felülvizsgálata, hogy betartják-e a villamos berendezések használatára vonatkozó előírásokat és használati szabályokat. Azt is megnézték, hogy a nyílt lánggal működő eszközöket biztonságosan használják-e, górcső alá vették az ideiglenesen elhelyezett elárusítóhelyeket és a közlekedési útvonalakon történő tárolást és árusítást is. Mindezek mellett a bevásárlóközpontokban, áruházakban a kiürítési feltételek biztosítását, a menekülési útvonalak állapotát vizsgálták.

A vizsgált karácsonyi vásárok területén négy árusítóhely kivételével mindenhol tartottak készenlétben tűzoltó készüléket, azonban negyvenhárom esetben nem tudták igazolni, hogy az adott készülék átesett a jogszabály által előírt időszakos ellenőrzésen, felülvizsgálaton. Akadt, ahol az üzemeltetési naplót nem tudták bemutatni, máshol a készülék jelölése hiányzott, de olyan is előfordult, hogy a berendezésben lévő nyomás nem volt megfelelő.

Az elektromos és villámvédelmi berendezések ellenőrzése során több árusítóhelyen nem tudták bemutatni az időszakos ellenőrzésről készült iratot, máshol azt nem tudták igazolni, hogy kijavították az elektromos berendezések tűzvédelmi felülvizsgálata során tapasztalt hibákat.

A szakemberek vizsgálták a nyílt lángú eszközök használatát is, ezek során nem derült fény hiányosságokra.

A kiürítési útvonalak állapotát a kirendeltségek munkatársai jellemzően megfelelőnek találták, az ellenőrzések időpontjában a vészkijárat négy esetben volt zárva, hat létesítményben nem lehetett azt megközelíteni. Több áruházban a bejárati ajtókat úgy állították „téli üzemre”, hogy az ajtók vészhelyzet esetén teljes keresztmetszetükben nyílnak a tűzjelző berendezés jelére, vagy a vésznyitó által, illetve az ajtók „pánikfunkciósak”, azaz kézi erővel a menekülés irányába nyithatóak. Az ellenőrök hat helyszínen viszont azt tapasztalták, hogy a menekülési útvonalat leszűkítették.

Az előre meghatározott szempontokon túl a vizsgálatok számos más hiányosságot is feltártak, így például harmincöt esetben szabálytalan tárolásba botlottak, tizenegy helyen nem működött megfelelően a tűzgátló ajtó, hat esetben pedig nem lehetett megközelíteni a fali tűzcsapot.

A nyolcszáz ellenőrzés kapcsán a kollégák kétszáztizenegy esetben hatósági felhívással éltek, és nyolc kötelezést is kiadtak. Tizenhét esetben szabtak ki tűzvédelmi bírságot. Utóbbiakat egyebek mellett a tűzoltókészülék készenlétben tartásának hiánya, a füstmentes lépcsőházban való tárolás, a tűzvédelmi eszköz, berendezés eltorlaszolása, a kiürítésre számításba vett nyílászárók lezárása, eltorlaszolása miatt szabták ki, de az okok között szerepelt az is, hogy zárva volt a menekülésre figyelembe vett ajtó, illetve nem biztosították a menekülési útvonalat.

A vizsgálatokból összességében azt a következtetést vonták le a szakemberek, hogy a karácsonyi vásárok, bevásárlóközpontok tűzvédelmi helyzete általánosságban megfelelő volt, súlyos, kirívó szabálytalanságot az ellenőrök nem tártak fel – tájékoztatott a katasztrófavédelem.