Ugrás a tartalomra

Kényszerpályán az önkormányzatok az energiaár-emelés miatt

Létrehozva
Az energiaár drasztikus emelése ellehetetleníti, kényszerpályára állítja az önkormányzatokat.
Kép
A tokaji Jézus Szíve Római Katolikus Templom megvilágítatlan marad. Fotó:Erdős József

A polgármesterekkel történő előzetes megbeszélések alapján az derül ki, hogy mindenki igen óvatos, tájékozódik, igyekszik felmérni a helyzetet. Egyelőre drasztikus lépéseket még nem tett senki. A döntés-előkészítés zajlik, nincsenek válaszok. Információnk szerint az első lépést Tokaj önkormányzatának képviselő-testülete tette meg.

Az energiár-emelés tétje az önkormányzatok működtetése, a likviditásuk megőrzése. A kormányzat magára hagyta a lakosságot, áthárította rájuk is a terheket, főleg a másfél millió nyugdíjasra, a lepusztult kis- és középvállakozókra, a kifosztott munkavállalókra. Közülük sokakra az "éhezni vagy fázni" dilemmájának a megoldása vár.

A lakosok kénytelenek megbarátkozni a leckével, rászokni az energiatudatosságra. Számukra elsősorban az önkormányzatok lehetnek a villámhárítók. Miközben azt láthatják, hogy a kormányzat kilyukasztotta a költségvetés kasszáját, és szociális érzékenység nélkül az üres bukszára hivatkozik a jogos kérések teljesítése helyett, mondván, nincs miből. Ez nem zavarja őket a pazarlásban, nem mindig a legfontosabb dolgokra költik a pénzt: például a szilvásváradi ménesnek jut 16 milliárd forint, az FTC-nek másfél milliárd, de említhetjük a 1500 milliárdos választás előtti pénzkiszórásokat is.

A kisvárosok, a nagyvárosok és a kistelepülések bevételi lehetősége korlátozott. Összességében az a kép tárul elénk, hogy a villany-és a gázár drasztikus megemelkedése miatti többletköltségeket nehezen tudják előteremteni. Sorra dolgozzák ki az önkormányzatok a még nem annyira fájó válságterveket. Siófokon például úgy döntöttek, egyelőre nem folytatódik a labdarúgóstadion építése. Kaposváron járt egy hete kollégánk, aki azt tapasztalta, hogy a nagyáruházak parkolóiban este tízkor lekapcsolták a villanylámpákat. Máshol is kénytelenek olyan döntést hozni, hogy időlegesen bezárják az uszodát, a művelődési házat, korlátozzák a múzeumok nyitvatartását, vagy elhagyják a templomok, szobrok megvilágítását, sőt a karácsonyi díszkivilágításról is lemondanak. Még az is elképzelhető, hogy hazánk legnagyobb egyetemén, az ELTE Természettudományi Karán szénszünet lesz. Annyit drágult az áram és a gáz, hogy a martfűi termálfürdő kénytelen korlátozni a szolgáltatásait. Németországban is összébb húzzák a nadrágszíjat: maximum 19 fokra fűthetik fel a középületeket. A szankciómeccs állása jelenleg a következő:az Európai Unió GDP-növekedése 4 százalékos, az oroszoké ugyanannyival csökkent. Talán csak szájkarate, de a Gazprom belengette, hogy a fűtési szezonban 60 százalékkal emeli a szibériai gáz árát.

Szűkebb pátriánkban, megyénkben még csak felmérik a romló helyzetet. Tokajban a részletek kidolgozása folyamatban van. "A dráguló energiaárak miatt úgy döntöttünk az augusztus 11-I képviselő-testületi ülésen, hogy a nem létfontosságú, a közlekedést és a közbiztonságot nem befolyásoló világításokat nem üzemeltetjük tovább” - közölte lapunkkal Posta György, Tokaj polgármestere.

„Ilyen a templomok, a szobrok éjszakai díszkivilágítása, a buszmegállókban található reklám- és hirdetőtáblák világítása, valamint a szökőkutak. Az önkormányzati intézményekben a takarékosságot eddig is célul tűztük ki, a feleslegesen bekapcsolva hagyott eszközöknek vagy üres irodákban égve hagyott lámpáknak korábban sem örültünk, hiszen a költségek mellett ezek környezeti terhelést is jelentenek. Önkormányzatunk csatlakozott a 217/2020. (VI. 17) kormányrendelet 3. § (4) bekezdése alapján a veszélyhelyzet ideje alatt a végső menedékes jogintézmény keretében történő ellátásra, ami szerint év végéig még a korábbi szolgáltatótól vásároljuk az energiát rögzített áron" – mondotta végezetül Posta György, Tokaj polgármestere.

Ebben a kritikus helyzetben átértékelendő, hogy az önként vállalt feladataink közül mit tudunk megőrizni – fogalmazott Nyiri Tibor, Szerencs polgármestere. Szerencsen az önkormányzat képviselő-testülete augusztus 25-ei ülésén tárgyalja a megemelt villany-és gázár miatti többletköltségek ellensúlyozása érdekében tett előterjesztést- tudtuk meg Nyiri Tibor polgármestertől. Mi egyébként már "megelőztük korunkat", az uszodánk tetőszerkezete meghibásodott, ezért bezártuk.

Ez is érdekelhet

Ezekben az utcákban különösen óvatosan vezessenek
Miskolc
Közlekedési információk kedd reggel.
Jól halad a galambgyérítés a belvárosban
Miskolc
Csaknem ezerötszáz galambot fogtak be az elmúlt három hónapban Miskolcon.
Budapesten egyengette Miskolc jövőjét Tóth-Szántai József
MiskolcGazdaság
Nagy Márton és Gulyás Gergely miniszterekkel is egyeztetett hétfőn Miskolc polgármestere.
Két hetet bírtak rongálás nélkül a kötött fatakarók Miskolcon
MiskolcKultúraÉletmódSzabadidőKörnyezet
Nem „fazokni” és nem „Pride jelkép”. A hőtakarók olyan street-art alkotások, amelyek klímatudatosságra buzdítanak, de a fákat is óvják.