Ugrás a tartalomra

Ukrán válság: valós közelségbe ért a háború

Létrehozva
Új fordulóponthoz érkezett az ukrán-orosz konfliktus azzal, hogy az orosz elnök hétfőn elismerte a donyecki és luhanszki „népköztársaságok” függetlenségét.
Kép
Fotó: Alexei Alexandrov / AP / MTI

Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn elismerte a kelet-ukrajnai, szakadár donyecki és luhanszki „népköztársaságok” függetlenségét, majd pedig az is hamar kiderült, hogy orosz csapatokat küldenek a területekre, hivatalosan békefenntartóként. Ezzel új fordulópontjához ért a konfliktus, ami alatt Moszkva több mint 160 ezer katonát vont össze Ukrajna körül, és nyugati országok már korábban is úgy vélték, valamilyen megrendezett ürügyet próbál teremteni egy esetleges invázióhoz. 

Az elnök felhatalmazta az orosz fegyveres erőket, hogy a két "népköztársaság" területén biztosítsák a békefenntartást a Moszkva által újonnan függetlennek elismert területeken. Emellett utasította az orosz külügyminisztériumot, hogy kezdjen tárgyalásokat a két entitással a diplomáciai, baráti kapcsolatok, valamint az együttműködés és kölcsönös segítségnyújtás létrehozásáról.  
        
A Kreml sajtószolgálata szerint Putyin telefonon előzetesen telefonon értesítette Emmanuel Macron francia elnököt és Olaf Scholz német kancellárt, hogy el kívánja ismerni a két ukrajnai szakadár köztársaság függetlenségét. Az orosz államfői hivatal szerint a két nyugat-európai vezető csalódottságának adott hangot, de kifejezte készségét a kapcsolatok fenntartására.
        
Az ukrajnai szakadár régiók elismerésének bejelentését megelőzően Putyin Oroszország népéhez hosszú videoüzenetet intézett, amelyben elmondta, hogy a NATO nem reagált Oroszország fő biztonsági garanciaigényeire, egyebek között arra, hogy Ukrajnát ne vegye fel a tagjai közé, és ne telepítsen csapásmérő eszközöket az orosz határok közelébe. Rámutatott, hogy az ilyen eszközök ukrajnai telepítése radikálisan csökkenti a rakéták repülési idejét.
    
Az orosz vezető hangot adott álláspontjának, miszerint nem üres hencegés Kijev fenyegetése, hogy Ukrajna saját atomfegyvert hoz létre. Rámutatott, hogy Ukrajnának szovjet nukleáris és rakétatechnológiai ismeretei vannak, így hamarabb juthat taktikai nukleáris fegyverhez, mint más országok.
    
Putyin szerint radikálisan megváltozik a globális biztonsági helyzet, ha Ukrajna tömegpusztító fegyverhez jut.
        
Az orosz elnök azt hangoztatta, hogy a mai Ukrajnát Lenin és a bolsevikok hozták létre, keleten ősi orosz területeket hozzácsatolva. Rámutatott, hogy a mai Ukrajna ezt Lenin-szobrok ledöntésével hálálta meg, a "kommunistamentesítés" jegyében. Mint mondta, ha a bolsevikok által létrehozott Ukrajna valódi "kommunistamentesítést" akar, azt Oroszország el tudja intézni.

Erre válaszul kedd reggel összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa itthon pedig a nemzetbiztonsági kabinet ülésezett.
 

Ez is érdekelhet

Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Prága jelentős része
Világ
A több mint egymillió lakosú cseh fővárosban leállt a villamosközlekedés, és nem jár metró sem – közölte a honlapján a prágai közlekedési vállalat.
Mire érdemes figyelni nyaralás előtt?
VilágMiskolcSzabadidő
Megkérdeztünk egy miskolci utazási irodát, mik a leggyakrabban elkövetett hibák.
Meghalt Michael Madsen
VilágKultúraSzabadidő
67 éves korában elhunyt Michal Madsen amerikai színész.
Halálos áldozata is van Spanyolország idei eddig legnagyobb erdőtüzének
VilágKörnyezetHavaria
Spanyolország idei eddig legkiterjedtebb erdőtüzében két ember vesztette életét a katalán Torrefeta i Florejacs település környékén – közölték a helyi hatóságok szerdán.