Ugrás a tartalomra

Az ifjaké a jövő! ...és persze a megújulóké

Létrehozva
A Miskolci Egyetem Anyagtudományi Karának alap- és mesterszakos hallgatói tettek látogatást a MIHŐ biomassza-tüzelésű kazánházában hétfőn.
Kép
Fotók: Parai Roland

– Bízunk abban, hogy leendő munkatársainkat üdvözölhetjük – köszöntötte Bernáthné Barczi Judit az egybegyűlt fiatalokat. A vállalat koordinációs és kommunikációs főmunkatársától megtudtuk: cégük már jelenleg is komoly szakemberhiánnyal küzd, példának okáért rövidesen nyugdíjba vonul üzemvezetőjük és főgépészük is.

MIHŐ Kft. 2010-ben még 100%-ban tisztán fosszilis energiahordozó (földgáz) alapon biztosította a hőigényt, mára már három különböző megújuló energiaforrást is hasznosít a távhőrendszerben. A tárgyalt projekt célja, hogy éves átlagban mintegy 5.000 tonna/év faapríték felhasználásával 1 millió m3/év földgázt váltsanak ki. A biomassza eltüzelése ugyanis nem jár szén-dioxid kibocsátásával: kizárólag az a gázmennyiség kerül a levegőbe, amit a növény az élete során megkötött.

Kép
A fiatalok Bánáti Károly biomasszakazán-kezelő kalauzolásában nyerhettek betekintést a távhőszolgáltatás rejtelmeibe

A járványhelyzetet megelőzően sem voltak ritkák az efféle üzemlátogatások. A felsőoktatási intézmény műszaki karaival, kiváltképp az Anyagtudományi Karral hagyományosan jó viszonyt ápol a MIHŐ, így aztán a növendékek szakmai gyakorlatainak helyszínéül szolgálnak telephelyei, de rendszerint szakdolgozati témákat is ajánlanak a szakemberek a diákoknak.

A Kenderföldi és a Dorottya utcai hőkörzetek megújuló energia alapú ellátása érdekében a Muhi utcai telephelyen kezdetben egy 3 MW névleges teljesítményű biomassza tüzelőanyaggal működő kazánházat létesítettek. A beruházás hatására a földgázfüggőség csökkent, átmeneti földgázhiány esetén pedig a szolgáltatott területen a leghidegebb időjárás esetén is biztosítható az alapszintű távhőszolgáltatás .

Kép
A biomasszakazán ezerkétszáz lakást, továbbá iskolát, óvodát és bölcsődét képes ellátni

– Szoros kapcsolatban vagyunk a MIHŐ-vel, pláne amióta megépült a biomasszakazán. Ehhez kapcsolódó diplomatervek is készültek már nálunk – fogalmazott a kar Energia- és Minőségügyi Intézetének egyetemi docense. Póliska Csaba úgy véli, nem csupán a most megjelent majdani anyagmérnökeik, hanem vegyészmérnökeik tudására is alapozhat a távhőszolgáltató a jövőben. Egyúttal kifejtette: rengeteget számít, hogy a kétévnyi kényszerkihagyást követően ismételten testközelbe tudnak kerülni egy ekkora méretekkel rendelkező szerkezettel, ily módon pedig a már elsajátított elméleti tudásanyagot gyakorlati szinten nyílik lehetőségük elmélyíteni tanítványainak. 

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.