Ugrás a tartalomra

Duális mesterfokú képzés tanévnyitója a MOL-nál

Létrehozva
Tanévnyitót tartott a duális felsőfokú képzési programjában résztvevő fiataloknak a MOL Petrolkémia a Debreceni és a Miskolci Egyetemmel közösen kedden Tiszaújvárosban.
Kép
Fotók: Horváth Csongor

A MOL Petrolkémia a régió egyik legnagyobb munkáltatójaként kiemelt figyelmet fordít a szakképzett munkaerő utánpótlására. Ezért a vállalat úgy döntött, hogy tovább folytatja duális felsőfokú képzési programjait a Debreceni és a Miskolci Egyetemmel együttműködve. Az új, keresztféléves szemeszterben hatodik alkalommal indul vegyipari gépészmérnöki és vegyészmérnöki duális mesterképzés, amelyben újabb nyolc hallgató csatlakozik a programhoz. 

A duális felsőfokú képzésben résztvevő hallgatók nemcsak a szakterületükön mélyedhetnek el, hanem a MOL Petrolkémia munkájának egészét is megismerhetik. És, hogy miért fontos a vállalatnak a duális képzésekben való részvétel, vagyis az elméletet oktató egyetemekkel és más oktatási intézményekkel történő szerződéses együttműködés a fiatal szakember utánpótlás kinevelésében, arra Dési Viktória, a Mol Petrolkémia Üzleti Kiválóság vezetője világított rá az ünnepségen.

Elmondta: „minden alkalommal, amikor megkérdezik tőlünk, hogy honnan lesz nektek szakember utánpótlásotok, honnan lesz elég mérnökötök, különösen MSc (mesterfokozatú – a szerk.) végzettségű mérnökök és más szakemberetek, azt válaszolom, hogy hát éppen így lesz. A duális oktatás és mesterképzés támogatásával.”

Az Üzleti Kiválóság vezetője azonnal személtette is a jelenlévő fiatalok megkérdezésével, hogy gyakorlatilag mindannyian részt vettek már a MOL duális képzésének egy másik fázisában, vagy a vállalat valamely más oktatásán. A cég nem bízza a véletlenre az utánpótlást és nem sajnálja rá az erőforrásokat sem, ezért már az általános iskolákban is megjelennek, játékos vetélkedők, ismeretterjesztő előadások formájában, amit folytatnak a középiskolákban, például pályaorientációs prezentációkkal, vagy magával a duális képzésekbe történő bevonással. 

Kép

Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója hangsúlyozta, örömteli esemény, hogy egy hónapon belül másodszor foglalkozhatnak az utánpótlással és az oktatással, mivel néhány hete írták alá a Miskolci Szakképzési Centrummal a megállapodást a még szorosabb együttműködésről.

Ma pedig Magyarország két legnagyobb vidéki egyetemének képviselőit és hallgatóit köszönthették a MOL Petrolkémia tiszaújvárosi központjában.

„Egyetemi éveim alatt hittem az elméleti tudás megszerzésének fontosságában, de abban is, hogy mélyítenem kell ezt a tudásomat, hogy sikeresebb legyek a munkaerőpiacon. Ezért harmadéves koromban jelentkeztem szakkollégiumba. Később láttam, hogy az egyetem után a munkaerőpiacon mekkora versenyelőnyben vagyok a hallgatótársaimhoz képest. Nekem nemcsak az elméleti tudás volt meg, hanem olyan képességek és kompetenciák is, amelyekkel ők nem rendelkeztek és amelyekre csak a vállalatoknál lehet szert tenni. Mindig hittem abban, hogy az elméleti tudás és a gyakorlat ötvözete az, ami a legjobb szakembereket biztosítja a munkaerőpiac számára” – tudtuk meg a vezérigazgatótól. Ez a filozófia áll immár hat éve a duális képzésekben való részvétel mögött.

Ebben a hat évben harminc duális hallgató vett részt a képzésben, akikből huszonheten a mai napig a MOL Petrolkémia munkavállalói. Ez a szám önmagáért beszél és igazolja a duális program sikerességét – ismertette Császár Péter. 

Kép

Egy egyetem és egy vállalat együttműködésében minimum három pillérnek a sikeres megvalósítására van szükség. Az egyik az oktatás, a második a szakember kibocsátás, a harmadik pedig a kutatás-fejlesztés – mondta hozzászólásában Siménfalvi Zoltán, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának dékánja. 

Ez a három erős kapocs közel tíz éve a MOL Petrolkémia és a Miskolci Egyetem között.

„Saját területünkön, a képzés oldalán mi voltunk az elsők, akik megkeresték a vállalatot azzal a kéréssel, hogy nézzék már át, hogy mit tanítunk mi a leendő mérnököknek. Nem csak a tantárgylistát, hanem egészen a heti bontású tematikákig. Vártuk a javaslatokat, mit kell ahhoz változtatnunk, hogy még jobb legyen ez a képzés. Azóta eltelt néhány év, és mára már a karunk mind a tizenkét alap szakán és hat mester szakán is megcsináltuk ezt a vállalati auditnak elnevezett átvilágítást. Sőt, idén a rektorasszony elrendelte, hogy az egyetem mind a nyolc karán végezzék ezt el” – tudatta a dékán. Hozzátéve, erre azért van szükség, hogy az elméleti tudást nyújtó egyetemi oktatás minél jobban legyen képes a hallgatókat a munkaerőpiac valós igényeire felkészíteni. Ehhez nagyon jó kapcsolatra van szükség a vállalatokkal, és olyan együttműködésekre, mint amilyen ez a közös duális képzés a MOL Petrolkémiával. 

Kép

A Debreceni Egyetem részéről Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja vett részt az ünnepélyes tanévnyitón, aki megerősítette, hogy az ő céljuk is az volt a duális képzésben való részvétellel, hogy a hallgatóikat minél jobban felkészítsék a munkaerőpiaci kihívásokra és igényekre. Számos alkalommal megfogalmazták számukra az ipari partnereik is, hogy mire lenne szükség, milyen szakembereket foglalkoztatnának. 
„Ennek a kihívásnak egyedül nem tudunk megfelelni, ehhez volt szükség a duális képzések felépítésére és elindítására. Számunkra az, amit a mesterképzésben a MOL-lal együtt létrehoztunk és működtetünk, az a gyakorlatorientált szakemberképzés legmagasabb szintjét jelenti” – mondta Kun Ferenc, aki számára a képzés minőségének és létjogosultságának igazolása, hogy az itt végzett hallgatóik mindegyike kapott állasajánlatot a vállalattól. 

Kép

A tanévnyitó végén a jelenlévő hallgatókkal és egyben új munkavállaló mérnökökkel Császár Péter vezérigazgató aláírta a duális mesterképzésről szóló szerződéseket. 

A program indulása óta, 2018-tól 13 hallgató végzett a Miskolci Egyetemen és 17-en pedig a Debreceni Egyetemen.
A képzés tematikája nem változott: az egyetemi oktatást továbbra is a vállalat gyakorlati képzése egészíti ki, ahol a hallgatók első kézből ismerkedhetnek meg a legmodernebb üzemekkel, technológiákkal, így valós ipari környezetben szerezhetnek naprakész munkatapasztalatot. Emellett a képzésben résztvevők nemcsak a szűken vett szakterületeket ismerhetik meg, bekapcsolódhatnak széleskörű projektfeladatokba is, valamint beleláthatnak más társosztályok működésébe.

A MOL Petrolkémia célja, hogy komplex, a gyakorlatban jól használható tudásra tegyenek szert a hallgatók. Éppen ezért a vizsgák mellett minden hallgató egy önálló projekten is dolgozik, mely a vállalat évtizedes tapasztalattal bíró szakembereinek bevonásával zajlik. A képzés végén pedig a legjobbaknak hosszú távú karrierlehetőséget biztosít a vállalat.

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.