EGYEDÜLÁLLÓ PROJEKT A RÉGIÓBAN
Az új komplexumban egy széleskörűen használható vegyipari alapanyagot, poliolt gyártanak majd. A Tiszaújvárosban megvalósuló 1,2 milliárd eurós projekt az egész régióban egyedülálló. A koronavírus okozta nehézségek ellenére jól haladnak a dolgok: az építők immár 3 millió balesetmentesen ledolgozott munkaórát ünnepelhettek.
– A poliol projekt 65 százalékban elkészült, több kritikus munkafázison már túl vagyunk – fogalmazott a beruházás kapcsán lapunknak Zsinkó Tibor, a Mol Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója, aki hozzátette, a járvány okozott némi fennakadást az anyagszállításban és a szakemberek utazásában, de ebben a helyzetben ez sajnos természetesnek mondható.
Organikus beruházás
– A MOL-csoport saját erejéből, zöldmezős beruházásként hozza létre a komplexumot: saját befektetésünk eredményeként valósítjuk meg az új terméket előállító üzemet. A vezérigazgató szerint a poliolról azt kell tudni, hogy az egyik fő komponense a poliuretánoknak, tehát a különböző habanyagoknak. – A bútorok szivacsrészét is általában ebből készítik, de az autóipar is felhasználja. Az építőiparban gyakran előfordul szigetelőanyag formájában.
Azt is megtudhattuk, hogy a beruházás ellátólánca globális. – Bizonyos alapanyagok külföldről érkeznek: vannak olyan berendezések és készülékek, amiket Európán belüli országokban, valamint Kínában és Thaiföldön gyártanak. A 65 százalékos szint így nemcsak a tiszaújvárosi ipartelep építkezésének státuszára értendő, hanem a külföldi előgyártások állapotára is.
Precíz tervezés
Volt olyan berendezés, amit uszályok hoztak, míg más darabok csak éjszaka utazhattak. – 100 nehézsúlyú szállítmány érkezett Tiszaújvárosba az utóbbi 5 hónapban – beszélt a logisztikai feladatokról Zsinkó Tibor. – Berendezésenként nagyjából 500 tonnáról van szó, ezeknek lehetetlen volt megoldani a közúti szállítását, ezért vízi úton érkeztek. A folyamathoz építettünk egy kikötőt a Tisza partján, ahová telepítettünk egy nagy kapacitású darut is. Természetesen voltak elemek, amik közúton jöttek, de ez sem volt egyszerű: megfelelő kísérettel, speciális időablakban szállítottunk, hogy ne akadályozzuk a forgalmat.
Komoly kihívást jelentett ezeket a készülékeket beszállítani, de szerencsére minden zökkenőmentesen történt. – Volt olyan berendezés, amit Thaiföldön összeszereltek, leteszteltek, szétszedtek, becsomagoltak, hajóra tettek, mi pedig itt újra összeszereltük.
A poliol projekt és a fővállalkozó, a Thyssenkrupp Industrial Solutions munkatársai nemrég fontos eredményt értek el, miután sikeresen feszültség alá helyeztek egy magasfeszültségű villamos fogadóállomást. – Lényeges előrelépés ez a projekt életében, hiszen ez a villamosállomás látja majd el a teljes poliol-komplexumot árammal.
Zsinkó Tibor elmondta, jelenleg közel 2000 szakember dolgozik az építkezésen. – Egy ilyen modern üzemi komplexumnak nem csak a működtetése komoly kihívás, de a megépítése is. Csak olyan alvállalkozókat dolgoztatunk, akik rendelkeznek a szükséges szakmai kompetenciákkal, tapasztalattal, tudnak megfelelő számú munkaerőt mobilizálni, illetve a kivitelezéshez szükséges szakmák is rendelkezésre állnak náluk. A szakemberek 25 százaléka magyar munkás, míg 75 százaléka külföldi – az utóbbiaknak a kétharmada érkezett az Európai Unió tagállamaiból.
Szakképzett munkaerő
Ha elkészül a gyár, több mint 200 új, hosszútávon fenntartható munkahelyet tudnak majd létrehozni benne. – Már megkezdődött a szakképzett dolgozók toborzása, a szükséges munkaerő 90 százalékát mostanra fel is vettük – számolt be a fejleményekről Zsinkó Tibor, aki szerint mindez előrelátó tervezés eredménye.
– Három évvel ezelőtt elindultunk egy új úton: az egyik pillér, amire alapoztunk, az oktatási intézményekkel való együttműködés. Ennek központi eleme a duális képzés volt, melynek során a tanulók nálunk szerezhették meg a szükséges szakmai tapasztalatot. A szakközépiskolák közül a Szerencsi SzC Tiszaújvárosi Brassai Sámuel Technikum és Szakképző Iskolával, a Debreceni SZC Vegyipari Technikummal, valamint a Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikummal működünk együtt. Ennek eredményeként összesen 54 középfokon tanuló diák végzi nálunk a szakmai irányú gyakorlatait. A másik szint a felsőfokú oktatás. Mesterfokú duális képzéseket működtetünk a Debreceni Egyetem vegyészmérnök szakán, és a Miskolci Egyetem vegyipari gépészet szakán: a képzésben összesen 13 hallgató vesz részt. Annak köszönhetően tehát, hogy több éve elindítottuk a duális képzést, képesek vagyunk bevonzani a gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakembereket.