Elismerték a szociális területen dolgozókat
A szociális munka napja alkalmából rendezett ünnepséget a Magyar Ápolási Egyesület november 19-én, kedden a vármegyeháza dísztermében, ahol elismerték a szociális területen dolgozó szakemberek munkáját. A rendezvény mottója Charles Francis Haanel író nyomán a következő volt: „A legnagyobb sikereket akkor fogjuk elérni, amikor képessé válunk arra, hogy másokon segítsünk.” Az eseményen zömében szociális intézmények vezetői, szociális területen dolgozó szakemberek és szakmai szervezetek képviselői vettek részt. Irodalmi és zenés műsorral a Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikumának tanulói közreműködtek.
Korunk példaképei ők
„Az országgyűlés november 12-ét a szociális munka napjává nyilvánította. Éppen egy hete köszönő szavakat fogalmaztak meg országszerte a szociális szférában dolgozók áldozatos és fáradhatatlan munkájáért. A köszönet, a hála és a figyelemfelhívás azonban minden nap fontos. A szociális munka emberségünk alapja, mert minden társadalom arról ismerszik meg, ahogy az elesettekkel, a segítségre szorulókkal bánik, amit a szociális területen dolgozók mutatnak meg nekünk” – mondta köszöntőjében Bánné Dr. Gál Boglárka a Borsod−Abaúj−Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke, a rendezvény fővédnöke.
„A társadalom azt látja, hogy a szociális, a gyermekjóléti és a gyermekvédelmi szolgálatban tevékenykedők felkészülten, elkötelezetten és összekapcsolódva, magas szakmai színvonalon végzik embert próbáló munkájukat. Azzal együtt is, hogy a szociális szférában dolgozók munkájának sosincs vége, mert mindig jönnek újabb és újabb kihívások és újabb és újabb emberek, akiken segíteni kell. Miért dönt mégis évente több mint százezer ember úgy, hogy a szociális munkára teszi fel az életét? Azért, mert szolgálatnak, szívügyének tekintik hivatását. Ők korunk példaképei” – hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy az előző fejlesztési időszak 188 darab egészségügyi szolgáltatás fejlesztéséhez járult hozzá. Például a háziorvosi szolgálatok megerősítésével és a szociális alapszolgáltatások fejlesztésével.
Névtelen, fáradhatatlan hősök
„A Magyar Ápolási Egyesület tiszteleg azok előtt a névtelen hősök előtt, akik nap, mint nap fáradhatatlanul teljesítenek szolgálatot embertársaikért. Az egészségügyi és szociális szféra két olyan alrendszere a társadalomnak, amely munkájának a tárgya az emberről való gondoskodás. Társadalmunk elöregedett és beteg. Addig, amíg régen a család tudott gondoskodni idős és beteg hozzátartozóiról, mára már mindez a szociális és ellátórendszerre hárul” – fogalmazott Szegedi Judit Katalin címzetes főiskolai docens, a Magyar Ápolási Egyesület országos alelnöke.
„Mindkét alrendszer forráshiánnyal küzd, de mindazt, amit nem lehet pénzzel megfizetni, adják önzetlenül a hivatás képviselői. Nagy tisztelet és köszönet mindazoknak, akik másokért fáradoznak! Méltatlanul kevésszer gondolunk rájuk, de egyszer az évben nem feledkezünk meg róluk. 2016. decemberében döntött arról az országgyűlés, hogy november 12-ét, a szociális munka napját a személyes gondoskodást nyújtó intézmények dolgozói számára munkaszüneti nappá nyilvánítja” – tudatta.
Megosztotta továbbá, hogy Kossuth Zsuzsanna, az 1948-1949-es szabadságharcban működő tábori kórházak főápolónője fontos szellemi örökséget hagyott a szakma mai képviselőire. Éppen ezért szülővárosában, Sátoraljaújhelyen posztumusz díszpolgári címet kapott Csöbör Katalin országgyűlési képviselő közbenjárására, Szamosvölgyi Péter polgármester támogatásával. A sátoraljaújhelyi önkormányzat október 23-án adta át a címet a Magyar Ápolási Egyesület vezetőségének.
Szívvel-lélekkel dolgoznak
„A mai napon köszöntjük mindazokat, akik a szociális segítés hivatását választották, vagy, akiket a szociális hivatás választott ki magának. Azokat, akik a szociális munkát, ápolást, gondozást szívvel-lélekkel és magas színvonalon végzik, mert máshogy nem érdemes és nem is lehet” – foglalta össze Litványi József Béláné a Miskolci Szemere Bertalan Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium mesterpedagógusa.
Majd felvázolta, hogy milyennek kell lennie annak, aki fogékonyságot érez, hogy szociális területen dolgozzon és mindenben megfelel korunk kihívásainak, elvárásainak. Magasan kvalifikáltnak, szakmai alázattal rendelkezőnek, tanulni vágyónak, nyitottnak az új dolgokra és magas érzelmi kongruenciával bírónak.
„Egyesületünk egyik célja a szociális területen dolgozók megbecsülése, elismerése. Ennek érdekében szociális centrumunkkal segítjük, támogatjuk őket. A bentlakásos intézmények működése elképzelhetetlen lenne az ápolók és a szociális dolgozók áldozatos munkája nélkül. Mindezen feladatok hatalmas erőfeszítéseket követelnek” – hívta fel a figyelmet Gálné Pataki Zsuzsanna Gabriella a Magyar Ápolási Egyesület Borsod−Abaúj−Zemplén Vármegyei elnöke.
A Magyar Ápolási Egyesület Ezüst kitűzőjét kapta:
Bakó Edina az Őszi Napsugár Otthon szociális gondozó-ápolója, demencia gondozó
Szemán Katalin a Szépkorúak Háza Nonprofit Kft. gazdasági vezetője, szociális menedzser
Jelen volt még: Matiscsák Éva Miskolc Megyei Jogú város alpolgármestere, Grubert Roland a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Szervezetének igazgatója, régióvezető, Gúr Péter Attila a Miskolci Egyesített Szociális, Egészségügyi és Gyermekjóléti Intézmény igazgatója, Dr. Várhelyi Krisztina az Éltető Lélek Alapítvány alapítója és Győr Nóra a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kirendeltségének igazgatóhelyettese.
(Borítókép: Bakó Edina és Szemán Katalin díjazottak)