Ezek a legfontosabb változások 2025-ben Magyarországon
A kellemetlenebb hírek közé tartozik, hogy január elsejétől – igaz, nem akkora mértékben, mint egy évvel ezelőtt, de – ismét drágult az üzemanyag. Emlékezhetünk: 2024 év elején a kormány 40 forinttal emelte a benzin és a gázolaj jövedéki adóját – ezzel szemben 2025-ben 10-11 forintos üzemanyagár-emelést hajthatnak végre a kereskedők az inflációkövető adóemelésre hivatkozva. Az üzemanyagok mellett az autópályadíjak is drágulnak.
Január 1-jétől a bankolás költségei is nőttek, a tranzakciós illeték emelkedése miatt. Ennek hatása azért nem volt érezhető idáig, mert a kormány december 31-éig díjemelési stopot rendelt el. A pénzintézetek azonban bejelentették: a moratórium lejárta után áthárítják az ügyfelekre a megemelkedett költségeket.
Jó hír azonban, hogy nő a minimálbér és a garantált bérminimum, ami Magyarországon közvetlenül egymillió embert, a bértorlódáson keresztül pedig 2 millió főt érint. Az év első napjától a minimálbér 290 800 forintra, a garantált bérminimum bruttó 348 800 forintra nőtt. Ez azt jelenti, hogy az előbbi nettója 193 400 forint, az utóbbié 232 000 forint lett.
Fontos változás, hogy csaknem 240 ezer forint lehet idén az átlagnyugdíj Magyarországon, és januártól többen lesznek jogosultak a méltányossági nyugdíjemelésre. A 13. havi nyugdíjat továbbra is megkapja minden nyugdíjas, ezt februárban kapják kézhez az illetékesek. Az általános nyugdíjkorhatár nem változik, 65 év maradt. Vagyis 2025-ben az 1960. január 1. és december 31. között születettek érik el a nyugdíjkorhatárt.
Jön a munkáshitel, amit azok a 17 évesnél idősebbek és 26 évesnél fiatalabbak vehetnek fel, akik nem jogosultak Diákhitelre, és a középiskola után nem tanultak tovább, hanem munkába álltak, és legalább heti 20 órában dolgoznak alkalmazottként vagy vállalkozóként. A hitel maximális összege 4 millió forint, a futamideje 10 év, és kamatmentes, ha a fiatal legalább öt évig az országban marad.
Ismét lesz vidéki otthonfelújítási program és a kormány tervei szerint két lépésben, előbb 2025 júliusától, majd 2026 januárjától megduplázza a családi adókedvezményt.
Végül pedig a változások mellett érdemes lesz odafigyelni a szabadságokra is, már akár január első heteiben. Tavalyhoz képest kevesebb hosszú hétvége lesz idén. Háromnapos hosszú hétvége mindössze egy lesz, pünkösdkor, június 7. és 9. között. Azonban három négynapos hosszú hétvégének is örülhetünk: április 18-21-ig, május 1-4-ig és október 23-36-ig lehet pihenőre számítani. Ötnapos hosszú hétvégéből pedig szintén egy lesz: december 24. és 28. között.