Fejlődik, de a lényege megmarad a "Zs-centernek"
A piac nem liget, nem a szépségéért jár oda az ember. Más szempontok alapján kell mérni az értékeit. Ha fejlesztésekről beszélünk a „Zs-center” kapcsán, akkor sem parkosításra vagy festésre kell gondolni, hanem a piac működése szempontjából praktikus megoldásokra – aki szereti ezt a konzervált balkáni miliőt, az így szereti. A koronavírus pedig rámutatott: sok rajongója van még mindig a Zsarnainak.
Csütörtök délután Badány Lajos alpolgármester és Kovács Imre István, a Városgazda szolgáltatási vezetője beszélt a piacot érintő újításokról.
- Két, használt sütőzsiradék elhelyezésére alkalmas lakossági gyűjtőtartály került a piacra a CseppetSem program keretében. Ezekbe a zárt, sárga műanyag edényekbe a büfésor sütödései tehetik a visszamaradt olajat, de a környék lakói is használhatják azokat – mondta az alpolgármester.
A piacot működtető Városgazda Nonprofit Kft. többirányú fejlesztéseket tervez a területen.
- Elkezdődött az elárusító asztalok fedése: első ütemben mintegy 25 méter hosszú tetőszerkezet került a standok felé, ennek célja, hogy az árusoknak és a vásárlóknak egyaránt javítsa a komfortérzetét – számolt be Kovács Imre István, aki hozzátette, a fedés összege 800 ezer forintba került eddig, a piac bevételeiből költöttek erre. Tervben van még a 2500 m2 terület aszfaltozásának folytatása – ezt is a befolyt bevételekből fogják finanszírozni. A Tapolcai út felmarásából lesz alapanyag, így csak az aszfaltozás díját kell kifizetni.
- A rossz gazdasági helyzetben igyekszünk előre menekülni: próbálunk emelni a szolgáltatás színvonalán, többet nyújtani a kereskedőknek és a vásárlóknak egyaránt. Korábban már a piac körül mindenütt ingyenessé tettük a parkolást, a bevezető úton egyirányúsítottuk a közlekedést, így annak a jobb oldalán is meg lehet már állni. Régebben ezért büntettek.
Amióta átvették a piac vezetését, Kovács Imre István szerint sikereült növelni a bevételt.
- Racionalizáltuk az árulóhelyek használatát. Sok volt az olyan bérlő, aki túlságosan szétpakolt, nem annyi négyzetmétert használt, amennyiért fizetett. Ők kicsit összébb húzódtak, így több helyet tudunk bérbe is adni.
A tetővel fedett standok bérleti díja egyelőre nem változott, de a jövőben átszabják a díjstruktúrát.
- Nem az áremelés a célunk, de jelenleg van olyan díjképzés, ami nem racionális. A néni, aki bejön árulni a kis gurulós kocsijával, többet fizethet, mint aki jóval nagyobb területet használ.
A mostani árszabás nem tükrözi a valódi forgalmat. Szeretnénk megszüntetni az egy négyzetméteres kiadásokat a központi részeken. Ezeken akkora területeket szeretnénk értékesíteni, amik mellé az árusok gépjárművel is oda tudnak állni. Persze lehetőségük lesz a fent említett „gurulós kocsis néniknek” is az árusításra, számukra oldalt fogunk helyet biztosítani.
Mindezzel azt szeretnénk elérni, hogy a kereskedők a valósan használt terület után fizessenek bérleti díjat. Ha valaki három négyzetmétert fizet, de tizenötön pakol szét, az másokkal szemben sem igazságos. Az újonnan kijelölt területeknek egyébként drasztikusan kevesebb lesz a négyzetméter ára a mostaninál – fogalmazta meg a célokat Kovács Imre István.
Az is kiderült, hogy a vírust követően ismét virágzik a piac: rengeteg embernek hiányzott a hétvégi Zsarnaizás. A szolgáltatási vezető szerint ezt bizonyítja, hogy a forgalom nagyobb most, mint a járványt megelőző időszakban.