Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol: A fogyasztók jogai tartós termék vásárlásakor

Létrehozva
A fogyasztóvédelmi szabályok ismerete rendkívül fontos a karácsonyi ajándékvásárlások során is, hogy bármely probléma esetén, a jogaink tudatában tudjunk fellépni az eladónál.
Kép

A kereskedő köteles jótállási jegyet adni a vásárláskor. Ezt mindenképpen őrizze meg, mert a jótállásból eredő jogok főszabály szerint ezzel érvényesíthetők. Ha a jótállási jegy átadása elmaradna, a vásárlást igazoló számlát vagy nyugtát mindenképpen tegye el, mert ezzel is bizonyítható a vásárlás ténye. 2021-től a kereskedők elektronikus úton is átadhatják a jótállási jegyet. Ezt legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon kötelesek megküldeni. 

A jelenleg érvényes jogszabályok szerint sávos jótállási idő érvényesül, melynek szabályai idén is változtak, a fogyasztók javára. Érdemes ezért ezt is ellenőrizni vásárláskor. E szerint a tartós fogyasztási cikkek esetében 10-250 ezer forint értékű termékeknél 2 év, míg 250 ezer forint feletti termékeknél 3 év a kötelező jótállási idő.

Érdemes ellenőrizni, hogy a jótállási jegyen szereplő időtartam megfelel-e ennek. Ha a terméket a vállalkozás vagy megbízottja helyezi üzembe, a jótállási idő ekkor kezdődik. Egyéb esetben a termék átvételének napjától indul ez az időtartam. Fontos, hogy a terméket a használati útmutatónak megfelelően használja, mert a nem rendeltetésszerű használatból eredő hibákra nem vonatkozik a jótállás.

Hiba észlelése esetén a lehető legrövidebb időn belül jelentse be a hibát a kereskedőnek. Ha javításra adja a terméket, kérjen elismervényt, amelyen szerepel a neve, címe, a termék azonosító adatai, az átvétel ideje és a javított termék átvételének várható időpontja. A fogyasztói jogérvényesítés körében elsődleges a kijavítás vagy csere, vagyis esősorban ezeket kérheti a fogyasztó. A kereskedőnek törekednie kell arra, hogy a javítás vagy csere 15 napon belül megtörténjen. Ha a kijavítás vagy csere nem lehetséges, a vásárló kérhet árleszállítást, vagy elállhat a szerződéstől.

A jótállási idő alatt a kereskedőt terheli annak bizonyítása, hogy a hiba oka a teljesítés után keletkezett. Fontos szempont, hogy a jótállási jogok érvényesítése nem tehető függővé a termék eredeti csomagolásának meglététől. Ha a kereskedő nem teljesíti a jótállásból eredő kötelezettségeit, a fogyasztó fordulhat a lakóhelye szerint illetékes békéltető testülethez jogorvoslatért.

Aki válaszolt: dr. Strassburger Gyula ügyvéd

 

 


 

 

Ez is érdekelhet

A városnak ezeken a pontjain kell nagyon résen lenniük az autósoknak
Miskolc
Itt-ott félsávos lezárásokkal és terelésekkel kell megbirkózniuk a Miskolcon közlekedőknek csütörtök reggel.
Folytatódik a kánikula
Miskolc
Rövidesen tetőzés várható.
Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.