Ugrás a tartalomra

Katowicében jártak Miskolc vezetői

Létrehozva
Marcin Krupa, Katowice polgármesterének meghívására Miskolc lengyel testvérvárosába látogatott Veres Pál Miskolc polgármestere, és Varga Andrea alpolgármester február 1-én, szombaton.
Kép

A megbeszélések során áttekintették a két város együttműködésének eddigi eredményeit, és megállapodtak abban, hogy a jövőben, a meglévő területek megtartása mellett, további elemekkel bővítik a kooperációt.

Az egynapos látogatás során a miskolci küldöttség felkereste a Miskolci Barátok terét, koszorút helyezett el a Nemzetközi Kongresszusi Központ előtt található, Henryk Sławik és id. Antall József barátsága tiszteletére kialakított emlékhelynél, továbbá a Murcki városrész erdejében, a Vörös hadsereg által lemészárolt 29 magyar katona síremlékénél.

Kép

Ezt követően egyeztetéseket folytattak Katowice lengyel-magyar barátságot ápoló szervezeteinek vezetőivel. Este a többi megjelent partnerváros küldöttségével együtt részt vettek a Lengyel Nemzeti Rádió Szimfonikus Zenekarának újévet és karneváli időszakot köszöntő koncertjén.

Henryk Sławik Id. Antall Józseffel együttműködve 1939 és 1945 között több mint 30 000 magyarországi lengyel menekült – köztük 5000 lengyel zsidó – életét mentette meg úgy, hogy hamis útlevelet állított ki a nevükre, illetve hamis igazolást adott ki a katolikus felekezethez való tartozásukról.

Miskolc közelében, a táborban ismerkedett össze id. Antall Józseffel, a későbbi magyar miniszterelnök édesapjával, aki a Belügyminisztérium menekültügyi kormánybiztosaként munkatársakat keresett maga mellé.

Azt követően, hogy a magyar kormány hivatalosan megkülönböztetést tett a lengyel menekültek között származás szerint, hamis dokumentumokat kezdtek kiállítani, ami a menekült tősgyökeres lengyel származását és katolikus vallását igazolta.

Sławik és Antall között mély barátság alakult ki.

Magyarország német megszállása után letartóztatták, és megkínozták, de nem vallott magyar segítői ellen, önként vállalt vértanúságot szenvedett a guseni koncentrációs táborban. Lányát közben az Antall-család magához vette, és saját gyermekeként nevelte, amíg édesanyja vissza nem tért a börtönből. A rendszerváltásig sem személyéről, sem tetteiről nem volt szabad beszélni.

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.
Képgaléria
Perecesen folytatódott a zúzalékos utak javítása
Miskolc
A program még májusban indult el Miskolcon, az első ütem Perecesen zárul. A mintegy egy kilométer hosszúságú útszakaszon összesen 30 tonna zúzalékot terítettek el. A cél az, hogy az ott élők és a telektulajdonosok számára biztosított legyen a biztonságos és akadálymentes.
Képgaléria
Ünnepélyes szoboravatás, Czibere Tibor bronz mellszobra
Az egyetem emblematikus alakjának állítottak emléket
MiskolcOktatásTudomány
Czibere Tibor bronz mellszobrát szerda reggel leplezték le a Miskolci Egyetem előcsarnokában.
Nagy volumenű kátyúmentesítés a Csabai kapuban
Miskolc
Közlekedési információk szerda reggel.