Ugrás a tartalomra

Kilátóvá alakul az egykori István malom gabonasilója

Tajthy Ákos
Utoljára módosítva
2025. április 11. péntek 14:32
A pazar kilátás mellett az épület emeletein malomtörténeti és egyéb, időszakos kiállításokkal várja majd az érdeklődőket az elmúlt években átalakult, és Átrium Parknak keresztelt terület tulajdonosa.
Ilyen a kilátás az egykori malomsiló tetejéről – Osztie Tibor képgalériája

Nyáron nyithatja meg kapuit a város új kilátópontja, a Gömöri-pályaudvar közelében található Átrium Park, vagyis a korábbi István-malom területén. A komplexumot tulajdonló miskolci ingatlanfejlesztő cég munkatársai jelenleg gőzerővel dolgoznak a város több pontjáról is jól látható, egykori gabonasiló látogathatóvá tételén, a kilátó szerkezete már készen van, jelenleg a belső tereken dolgoznak – mondta el a minap.hu-nak az Átrium Ingatlanhasznosító Zrt. vezérigazgatója.

– Az elmúlt időszakban ki kellett bontanunk azokat a berendezéseket, amik a gabonatárolásnak az üzemeltetéséhez voltak szükségesek. Ezen túl a födémáttöréseket be kellett betonoznunk, megerősíteni, szigeteltük a tetőt, kicseréltük a nyílászárókat. Emellett pedig a belső részeken a funkció váltás miatt szükségessé váltak olyan tűzvédelmi eszközöknek a beépítései, amelyek a biztonságos üzemeltetéshez szükségesek majd a jövőben – részletezte Szabó Viktor.

Átalakult és funkciót váltott az egykori István gőzmalom területe – Osztie Tibor képgalériája

A siló belsejében kiállító tereket alakítanak ki. Fotókat, festményeket és három emeleten egy malomtörténeti kiállítást is láthatnak itt az érdeklődők. A cégvezető elmondása szerint ugyanis kiemelten fontos számukra, hogy az utókor is ismerhesse majd a korábbi létesítmény több mint száznegyven éves történetét.

Az ingatlanfejlesztő cég azonban nemcsak a silót, hanem az egész területet hasznosítani kívánja, a rossz állapotú, értéktelen épületeket korábban lebontotta, az utcafrontról jól látható irodaépületek pedig már meg is újultak.

– A malom 2011-ig működött itt, cégünk pedig 2017-ben vásárolta meg a területet. Összesen tízezer négyzetméternyi épületet bontottunk el, köztük az egyiket 2018-ban robbantással. Ezt követően a közműfejlesztések következtek, majd nekiláttunk a felújításoknak. Legelőször a B jelű, 1864-ben átadott, eredeti irodaépülettel készültünk el, majd a mellette lévő, utcafronti épület következett, melyet már 1911-ben emeltek. Végül a korábbi, a hetvenes években felhúzott szociális épületet tettük rendbe, ebben működik többek között a Mediaworks miskolci szerkesztősége is – mondta el Szabó Viktor, aki kiemelte, a közelmúltban étterem is nyílt a parkban.

Kérdésünkre elmondta, ingatlanfejlesztőként azért láttak fantáziát a régi malomban, mert a belvároshoz közel van, jó az infrastrukturális kialakítása, és a város területéről nagyon hiányzó parkolókat is ki tudtak alakítani. Volt azonban emellett egy másik szempont is, ez pedig a lokálpatriotizmus.

– Miskolciak vagyunk, itt születtem, itt nőttem fel, mindenképpen Miskolcon szeretnénk fejleszteni. Hogy őszinte legyek, nagyon más városban nem is gondolkodtunk, számunkra ez egyértelmű.

Szabó Viktor végül elmondta, április közepétől hétvégenként tematikus programokkal szeretnék megtölteni a parkot, elsőként 19-én veterán autók érkeznek hozzájuk, de jelen lesznek a miskolci modellautósok is.

 

Egy kis malomtörténet
Az István malom, már szerepelt „Akkor és most” rovatunkban, melyből kiderül: A történeti Magyarországon időben negyedikként, 1864-ben alakult a Borsod-Gömöri Gőzmalom.A komplexum története során számos átalakuláson és építészeti átalakításon „esett át”. 1872-re épült ki iparvágánya, amely a Gömöri pályaudvarról Európa számos országába szállította lisztféleségeit. A XIX. és a XX. század elejei tűzesetek után mindig felújították és modernizálták. 1944-ben a katonaság által használt raktárait a németek felrobbantották. A magánvállalkozást 1948-ban államosították, felújítása 1949-ben fejeződött be. A „miskolci István gőzmalom” a rendszerváltásig állami vállalatként működött.
Története legnagyobb katasztrófáját 1972-ben szenvedte el, amikor kigyulladt őrlőüzeme. Az ötemeletes épület ezer négyzetméternyi felületének fele kiégett. Ekkor már épültek a ma is látható betonsilók. A Borsodi Gabonaipari Rt. „hivatalosan” 2011 májusában szűnt meg. Helyén a 2020-as évektől működik az Átrium-park nevű komplexum.

 

 

 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!