Kincsesbánya az MVK talált tárgyainak raktára
Bizonyára mindannyiunkkal előfordult már olyan, hogy valamit a közösségi közlekedés egyik járatán fejeltettünk. Az MVK Zrt. buszain és villamosain, illetve a megállóhelyeken elveszített tárgyakat összegyűjtik és megőrzik az ügyfélszolgálati iroda raktárában, a Szemere Bertalan utca 5. szám alatt, amelyeket nyitvatartási időben lehet átvenni. Az okmányokat egy hétig tárolják és utána visszaküldik a kibocsátó szervhez. A többi tárgyat, ha addig senki nem jön érte, három hónapig őrzik meg, majd megsemmisítik. Mindezeket beazonosítás után, egységesen 500 forint kezelési költség ellenében adják vissza a gazdájának.
Téli kedvenc a sapka, kesztyű
- Minden időszaknak megvannak a sztenderd talált tárgyai. Esős időben nagyon sok az esernyő, szeptemberi iskolakezdésnél pedig a tornazsákok. Most a télen pedig többen jönnek be sapkákért, kesztyűkért. Jellemző, hogy egyre nagyobb méretű táskákat, bőröndöket, bevásárlókocsit, babakocsit is elhagynak az emberek. Sőt hifitornyunk is volt már – sorolta Kovács Krisztina, az MVK ügyfélszolgálati vezetője.
- Gyakran keresnek fej- és fülhallgatókat mindenféle méretben, de abból kevés jut el hozzánk. Viszont mobiltelefonból szinte a teljes repertoárral rendelkezünk iphontól az egészen egyszerű készülékekig. Ezt csak a PIN-kód ismeretében tudjuk visszaadni, amit helyben be kell tudnia üzemelni a tulajdonosnak töltővel, bekapcsolással – tette hozzá.
Élelmiszert nem tárolnak
Elmagyarázta, hogy bármely okmány, vagy talált tárgy, amit MVK-s kollégánál, végállomáson, vagy bérletpénztárban adtak le, a leadást követő munkanapon, 10 órakor érkezik meg az ügyfélszolgálati irodába. Emellett az irodában leadott tárgyakat is átveszik és megkérdezik a leadó nevét, elérhetőségét, valamint a megtalálás körülményeit. Ez alapján töltik ki a talált tárgyról a jelentő lapot.
Ismertette, hogy élelmiszert nem tárolhatnak raktárukban, de az elveszítés napján, például a bevásárlószatyor valószínűleg még átvehető a leadott bérletpénztárban. Továbbá eltérő nyilvántartást vezetnek: a diákigazolványokról, a bérletszelvényekről és az egyéb talált tárgyakról. Tavaly összesen 229 diákigazolványt, 60 bérletigazolványt és 1035 darab egyéb talált tárgyat gyűjtöttek össze. Ezeknek körülbelül harmada találja meg a gazdáját, múlt évben 446 darab tárgyat vett át a tulajdonosa.
A posztolás galibát okozhat
- Azokról az okmányokról, amelyeken szerepel név, cím, elérhetőség, oda szerdánként szoktunk értesítést küldeni arról, hogy nálunk található. A tulajdonosnak egy hét áll rendelkezésére, hogy az ügyfélszolgálaton átvegye az okmányát, ha be tudja azonosítani magát. A klasszikus személyi igazolvány, vagy diákigazolvány mellé újabban társultak a tartózkodási engedélyek is. Spanyol útlevél volt, amit legutóbb visszaküldtünk. Sőt egy teljes havi fizetést is visszajuttattunk már, de ezt csak azért tehettük meg, mert minden okmány mellette volt – osztotta meg az ügyfélszolgálati vezető.
Kiemelte, hogy sokan a közösségi médiában posztolják ki a megtalált okmányok, tárgyak képét, ami még akkor sem feltétlenül jó megoldás, ha a személyes adatok nagy részét letakarják a fotón. Ennek az az oka, hogyha többen jelentkeznek érte az ügyfélszolgálati irodán, akkor nem tudják, hogy kinek adják ki. Esernyőknél például a színét, méretét és a márkáját szokták megkérdezni attól, aki keresi. Tornazsáknál pedig azt, hogy mi volt benne, de ez mindig függ az adott tárgytól.