Ugrás a tartalomra

Lévay József helyi költőnek szenteli az idei évet térségünk kulturális élete

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. április 11. péntek 14:36
Elkezdődött a Lévay 200 Emlékév, amihez számos színes kulturális program kapcsolódik vármegye-szerte.
Fotók: Detzky Anna

Lévay József sajószentpéteri költő, műfordító, pedagógus, vármegyei tisztségviselő születésének kétszáz éves évfordulójához kapcsolódóan a Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria és a Spanyolnátha művészeti folyóirat „Lévay Közelebb” címmel rendezvénysorozatot indított a Színészmúzeum olvasószobájában, a Lévay 200 egyik nyitórendezvényeként. 

A sorozat első epizódján április 8-án, délután Ábrám Tiborral, a Lévay József Gimnázium és Diákotthon főigazgatójával Vass Nóra, a Spanyolnátha folyóirat művészeti szerkesztője és Mikita Gábor, a Színészmúzeum igazgatója beszélgetett. Szavalatokkal Kónya Barnabás és Nagy Fruzsina, a gimnázium díjnyertes növendékei működtek közre. A következő epizód május 8-án lesz, ahol Lévay verseire fókuszálnak.

Az iskola ápolja emlékét

Mikita Gábor ismertette, hogy az esemény apropóját adta az is, hogy Lévay József a Színészmúzeum állandó kiállításának szereplője, mert többek között Shakespeare-t is fordított. Két vígjátékának Lévay készítette el először költői értékű magyar fordítását, amiről külön előadásban lesz majd szó. Vass Nóra pedig felidézte, hogy a "Közelebb" sorozat 2018-ban indult Kaffka Margit halálának 100. évfordulójával, de keretében Ady Endrével, Szabó Lőrinccel, Pilinszky Jánossal, Nemes Nagy Ágnessel és Petőfi Sándorral is foglalkoztak már. 

„Önálló és állandó kiállítás Lévay Józsefről gimnáziumunk első emeletén, a Lévay emlékszobában található. A Herman Ottó Múzeum munkatársai, kiemelten Békési Gábor irodalmi muzeológus közreműködésével egy kiadványt adnak majd ki az itt található anyagról. Minden novemberben egy osztályunk látogat Sajószentpéterre az ottani református nőszövetség által szervezett Lévay megemlékezésre, ahol a Lévay emlékházat is megtekintik” – foglalta össze Ábrám Tibor, hozzátéve, hogy az emlékévet a Sajószentpéter önkormányzata kiemelten kezeli és számos kulturális program – gyertyafényes versmondás, Lévay-puzzle – kapcsolódik hozzá. 

Elmondta, hogy hagyományaikhoz híven Lévay Palóczy utcai szobrát április 30-án, a ballagáson, a ballagó évfolyam megkoszorúzza. „Az istenes versek a magyar irodalomban” címmel pedig minden évben országos szavalóversenyt rendeznek, aminek idén Lévay volt a kiemelt, kötelezően választható szerzője. 

Lévay gyűjteményes kötet

Ábrám Tibor megosztotta, hogy a Lévay gimnázium technikai keretet és helyszínt biztosít a Lévay 200 Emlékév kapcsán alakult emlékbizottságnak, amelynek tagja a múzeum, az egyetem, a könyvtár, a vármegyei levéltár és a Lévay Közművelődési Egyesület. 

Porkoláb Tibor mondott pár szót a megjelenő gyűjteményes kötetről

– A Miskolci Egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár ősszel kiadnak egy gyűjteményes két kötetes Lévay verseskötetet, Porkoláb Tibor és Tóth Péter egyetemi oktatók és kutatók közreműködésével. Ebben a költő korábban kötetben megjelent összes költeménye szerepel majd. November 19-én ehhez kapcsolódóan könyvbemutatóval egybekötött tudományos konferenciát rendeznek. Ezt követően Sajószentpéteren és Sárospatakon lesz még kötetbemutató – sorolta. 

Emlékpadjára gyűjtenek

Megtudtuk azt is, hogy Flach Antal zeneművész „Lévay titkos szerelme” címmel vetített képes előadást tart májusban. December 12-én pedig, az emlékév zárásaként zenés-táncos előadást szervez a Miskolci Bartók Béla Zene- és Táncművészeti Szakgimnázium és a Lévay gimnázium tanulóinak közreműködésével. 

Kónya Barnabás Lévay-s diák szavalata

A főigazgató kiemelte, hogy a Lévay 200 Emlékév minden programján adakozást hirdetnek meg egy Lévay-emlékpad felállítására. A század elején már létezett egy ilyen pad a városban „Lévay József pihenője” mottóval. 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!