Ugrás a tartalomra

Miskolc továbbra is a graffitisek városa

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. február 04. kedd 16:28
Évente többszáz újabb falfirkával „gazdagodik” a város, az önjelölt művészek - más nézőpontból rongálók - nem kímélik sem a házfalakat, sem a közparkokat és játszótereket, de még az ipari és közlekedési létesítményeket sem.
Tele van a város... graffitivel. Fotó: Mocsári László

Pedig Miskolc korábbi vezetése is próbálta úgymond legális mederbe terelni a falfirkálást, ennek érdekében ötlötték ki és adták át még 2023-ban az Összművészeti Alkotóparkot az Y-híd tövében. A park vonzott is sok művész lelkű fiatalt, egyre másra születtek az olykor valóban színvonalas grafikák a pengefalakra, azonban az önkifejezést kereső rongálók is megmaradtak. Így érdemben nem csökkent az illegálisan falakra és más köztéri objektumokra fújt szövegek és ábrák száma. Bejárásunkkor megállapítottuk, hogy ezen a téren is vezet a Diósgyőr. 

A közterek helyreállításának gondja a Miskolci Városgazdát terheli, amelynek ügyvezető igazgatója Csordás László kérdésünkre elmondta, hozzájuk tartoznak mindazok a felületek a közterületeken, amelyek nem részei valamely magáningatlannak. Például a játszóterek, utcabútorok, busz- és villamosmegállók, aluljárók falfelületei és sok egyéb építmény és eszköz, amelyek a köztereken találhatók. A lakóházak, amelyeken szép számmal láthatunk falfirkákat, többek között futball rajongóktól, tehát nem. A magánházakra festett ábrákat a lakóknak kell saját költségen eltávolíttatniuk. 

- A graffitizés nagy probléma a városban, minden időszakban és a város teljes területén nagy erőket kell bevetnünk ezeknek a falaknak a takarítására, a festések eltávolítására. Igyekszünk a megelőzésre is energiákat fordítani. Ezzel együtt is nagyon sok graffiti keletkezik minden évben. Létrehoztunk az eltávolításukra egy külön munkacsoportot is az egyik közfoglalkoztatási programunk keretében. Ez a hajléktalan közfoglalkoztatás, amelynek része a graffitik eltávolítása is, amit egy speciális eljárással végeznek, megfelelő oldószerekkel és technikával – ismertette az ügyvezető. 
Hangsúlyozta, a munkát folyamatosan, ütemterv szerint végzik az egész városban, gyakorlatilag szűntelenül, hiszen az eltűntetett felfestések egy része helyett sajnos mindig lesznek újabbak is. 

- Nagyon sok helyszín van, egyszerre mindenhol nem tudunk takarítani, de ahol ott vannak a Városgazda dolgozói, ott teljes munkát végeznek, beleértve a graffitik eltávolítását is – tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy nem minden látható felület tartozik a Városgazdához. 

Vályi Norbert a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. Egyedi Közfoglalkoztatási Csoportjának vezetője irányítja azt a munkát, amely a köztereken látható falfirkák eltávolítására irányul. Közölte, már tizenegyedik alkalommal indul el márciusban a hajléktalan program, amelyet a Belügyminisztérium finanszíroz. A programban több területen is dolgoznak a munkavállaló hajléktalanokkal, nem csak a graffitik eltávolításába vonják be őket, hanem például útburkolati jelek felfestésében és más köztisztasági munkákban is segítenek. 

- Az őszi nagytakarítás során több mint hétszázhetven graffitit távolítottunk el. A munka folyamatos, ahogyan azt a Belügyminisztériummal kötött megállapodás is rögzíti. Tervezetten és ütemezetten zajlik tehát a munka, a város minden része sorra kerül majd. A munkacsoport a mai napon is végzi a dolgát, most éppen a Kassai úti játszótéren és környékén – árulta el a csoportvezető. 

Igyekeztünk megtudni a miskolci lakosok véleményét is a falfirkákról. Egy boltból tartott kifelé Csattos Gergő, aki kérdésünkre azt mondta, őt az igazán művészi graffitik, amelyek színvonalasak és nem zavaró helyen vannak akár egy ház oldalán vagy kerítésen, nem zavarják. Az öncélú rongálások, feliratok, semmilyen művészi értéket nem képviselő mázolmányok annál inkább. 

- Az ilyeneket, amiket itt a környező épületeken is láthatunk, nem tartom szépnek, ezek tényleg elcsúfítják a házakat. De vannak olyan művészi falfirkák is, amelyek egy jó helyen még a környéket is szebbé tehetik. Nem tudom, hogyan lehetne ezt szabályozni vagy megakadályozni. A rendőrök felléphetnek ellene, ha látják. A letakarításuk sok pénzbe kerül, gondolom – mondta Gergő. 

Szerencsénk volt, egy közösképviseletet ellátó cég vezetőjével is összefutottunk. Tóth Gábor a TH Kezelő Bt. cégvezetője elmondta, ők több bérház közös képviseletét látják el a Győri kapuban. Azt emelte ki, hogy mind a lakók, mind az ő egyik nagy problémájuk a graffitizés a házak falára vagy a kukák tárolóira, ami egyértelműen rongálás. És ez a rongálás nagyon komoly károkat okoz, hiszen egyrészt sok pénzbe kerül az eltávolításuk, másrészt a szigetelt, festett falak magától az eltávolítást célzó műveletektől is rongálódnak. Hiszen ezt erős vegyszerekkel és magasnyomású vízsugárral szokták jellemzően kivitelezni. Meg is mutatta, hogy szemmel is jól látható a különbség a megtisztított és az eredeti fal között. Előbbi sosem lesz már olyan, mint a firkálás és tisztítás előtt volt. 

- Látható a különbség a hagyományos színezett homlokzaton is, de a panelházakon még inkább, mert ott a festékek és az oldószerek még mélyebben hatolnak be a fal anyagába. Panelt lefesteni sem tudunk, ott mindenképpen csak lemaratni lehet vegyszerekkel. Ami költségben is rendkívül nagy teher, és sosem lesz már olyan, mint volt. A lakók sokszor mondják, hogy már úgy néz ki a környék lassan, mint egy gettó, a sok graffititől, itt a Győri kapuban – világosított fel Tóth Gábor. 

A közösképviseletet ellátó cég vezetője szerint nekik nincsen eszközük a megelőzésre és elriasztásra, marad a feljelentés a rendőrségen. 

A rendőrség részéről Janasóczki Attila, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság szóvivője arról tájékoztatott, hogy a Büntető Törvénykönyv szerint a falfirka rongálásnak minősül. Az így okozott kár szabálysértés, azonban van egy szabálysértési értékhatár is, amely most 50 ezer forint. Alapesetben e fölött indul eljárás az elkövető ellen. Vannak azonban minősítő körülmények, amelyek ezt befolyásolják, és így akár a határérték alatti rongálás is büntethető lehet. 

- Abban az esetben ugyanis, ha a rongálás nem éri el a szabálysértési értékhatárt, de más okból súlyosabbnak minősíthető a cselekmény, akkor megvalósul a rongálás bűncselekménye. A graffiti például lehet ilyen eset, mivel a törvény a falfirkálást eleve minősített esetként kezeli. Akkor is, ha az okozott kár nem éri el az 50 ezer forintot. A büntetési tételek is komolyak, a kár megtérítése mellett, akár egy, három vagy öt év szabadságvesztés is kiszabható, természetesen az okozott kártól függően – sorolta a szóvivő. 

Van tehát a falfirkálásra törvény, ami meglehetősen szigorú is, azonban a városban látható számos felfestés, ábra és szöveg léte és újra termelődése arra utal, hogy egyelőre nehéz ezt a törvényt érvényesíteni. Hiszen a firkálókat csak nagyon ritkán érik tetten vagy elvétve követik el azt a hibát, hogy a telepített biztonsági kamerák látómezejében sértsék a szabályt. Mindenesetre, annak, akinek a célja nem kifejezetten a szabálysértés és a rongálás, jó szívvel ajánljuk az erre a célra létrehozott Alkotóparkot az Y-híd lábánál.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!