Ugrás a tartalomra

A nemzetiségeket ünnepelték a Városházán

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2024. december 19. csütörtök 08:11
A polgármesteri hivatal aulájában kiállítást rendeztek be, a díszteremben megtartott ünnepségen pedig elismeréseket adtak át szerdán mindazoknak, akik munkájukkal aktívan hozzájárultak a nemzeti identitás megőrzéséhez.

A nemzetiségek napját 2012 óta ünnepeljük hazánkban. Az alaptörvény megfogalmazása szerint a Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezők. Így van ez Miskolcon is, ahol nem csak értéket képviselnek, de értéket is teremtenek.

Az első, akkor még kisebbségi önkormányzatok 1993-ban alakultak meg Miskolcon, ahol jelenleg kilenc nemzetiségi önkormányzat működik, melyek közül mindegyik meghatározó szerepet töltött és tölt be a város fejlődésében és kulturális életében.

Az itt élő kilenc nemzetiségi önkormányzat tagjai békében élnek egymással, együtt sírnak és együtt nevetnek, leginkább pedig együtt ünnepelnek, mint azt szerdán, a nemzetiségek napja alkalmából megtartott ünnepségen is tették.

Minden évben különleges pillanatot hordoz Miskolc életében ez a nap az alpolgármester szerint. – Ilyenkor tiszteletünket fejezzük ki azok irányába, akik gazdagítják városunk kultúráját és színesítik hétköznapjainkat – fogalmazott Matiscsák Éva alpolgármester, hozzátéve, a város értékei annak sokféleségében rejlenek, ami lehet akár a néptánc vagy egy dallam, netán egy különleges étel is.

– Nemzetiségeink összekötik a múltat a jelennel, egyúttal jövőnket is formálják, ezért iránymutatásaikkal szerves részei városunknak. Ez a nap erősítse azt a hitet bennünk, hogy együtt sokkal erősebbek vagyunk – hangzott el a városvezetőtől.

Juhász Ákos képgalériája

Ezt követően az ünnepségen elismeréseket adtak át mindazoknak, akik munkájukkal aktívan hozzájárultak a nemzeti identitás megőrzéséhez. A Bolgár Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Bajcsev-Dancsó Béláné, a Görög Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Tsorbatzoglou Chirstos (posztumusz), a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár képviseletében Pálfi Erika könyvtárvezető, a Német Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Lange Lászlóné, az Örmény Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Ledniczky Réka, a Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Duliskovich Tibor, a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Eszláriné Markó Mónika, valamint az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat javaslata alapján Kékes Zsuzsanna részesült elismerésben.

Az esemény második részében a városháza aulájában berendezett tárlatra várták az érdeklődőket. A múzeumi szakemberek által összeállított kiállítás bemutatja a Miskolcon fellelhető nemzetiségek több generációra visszanyúló történetét.

A Herman Ottó Múzeum általános igazgatóhelyettese a tárlat kapcsán rámutatott: nem csupán Miskolc építészeti hagyatékában lelünk nyomaira a nemzetiségekkel történő évszázados együttélésre, miután lelki és szellemi örökségünkké is vált mindaz, amit a távoli országokból érkezők átmentettek számunkra.

Hajdu Ildikó muzeológus hangsúlyozta: a kiállításon a nemzetiségeknek köszönhetően felvonultatott keresztek, énekeskönyvek, szobrok és fafaragások nem pusztán tárgyak, de emlékek és sorsok hordozói is.

– Egy porcelán tál, amiben több generáció óta ugyanazok a receptek készülnek, egy kapcsolat a távoli haza és Miskolc között – jegyezte meg a szakember.

Az aulában megtekinthető néprajzi kiállítás az önkormányzat elvi támogatásával - a tavalyi évhez hasonlóan - az Episztémé Egyesület és a Herman Ottó Múzeum közös szervezésével valósult meg, különlegességét az adja, hogy a tárlatot a helyi nemzetiségi önkormányzatok és a Rátkai Német Nemzetiségi Általános Iskola által felajánlott tárgyakból állították össze. 
A Herman Ottó Múzeum általános igazgatóhelyettese mellett a kiállításon az Episztémé Egyesület képviseletében Kotics József alelnök is köszöntötte a közönséget. A magas színvonalú zenei műsort Soós-Molnár Alexandra csellóművész és Soós Gábor hegedűművész biztosította - ismertette Gulyás Klára az Episztémé Egyesület elnöke.

A Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat ruszin nyelvtanfolyamos tanulókkal kiegészülve egyházi szláv énekeket, majd a Német Nemzetiségi Önkormányzat, illetve az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat tagjai karácsonyi dalokat adtak elő a rendezvényen.

A kiállítás december 31-éig tekinthető meg.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!