Nőtt az átlagbér, mégis olyan, mintha csökkent volna a keresetünk
Újévi fogadalmakkal nem lehet megváltani a magyar gazdaságot, az óév búcsúztatása azonban alkalmat ad arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és összegezzük az éppen aktuális mutatókat.
A forint kiheverte a szilveszteri partit: a héten korábban mért 404 forintos euró árfolyam már a múlté, szerda reggel ugyanis gyorsvágtába kezdett a magyar valuta. Jelenleg csupán 397 forintot kérnek egy euróért, ami nem csak 1,5 százalékos erősödést jelent az ez évi mélyponthoz képest, de egyúttal négyhavi csúcs is.
A hazai népesség 9,7 millió fő, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalék volt tavaly októberben az aktív népesség körében, tehát 176 ezer fő maradt állás nélkül. A foglalkoztatottak létszáma 37 ezer fővel több, mint egy évvel a mérés előtt: 4 millió 714 ezren dolgoztak októberben hazánkban. A GDP a harmadik negyedév végén 4 százalékos emelkedést mutatott 2021 azonos időszakához képest.
Ezeket a szolidan felfelé ívelő mutatókat lövi lábon az infláció, ami a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 22,5 százalékos – ez még a novemberi mérés eredménye.
Félmilliós átlagbér
A január emellett újabb adattal köszöntött ránk: a KSH szerdán nyilvánosságra hozta, hogy mérései alapján 510 500 forint volt a bruttó átlagkereset októberben Magyarországon.
2022 októberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 510 500, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 352 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 18,4, a nettó átlagkereset 19,1 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban – írta szerdai kimutatásában a hivatal, kiemelve, a kedvezmények mellett a végrehajtott minimálbér- és garantált bérminimum emelése, valamint a már előre ütemezett és a pótlólagos béremelések is hozzájárultak a statisztikához.
Nagyobb zsebből kevesebbet
Ha a mediánértéket vesszük, akkor egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is értelmezhetőbb adatot kapunk, miszerint – a kedvezményeket itt is figyelembe véve – a nettó átlagkereset 287 900 forint volt októberben.
Sajnos az infláció mértéke itt is szerepet játszik az összképben. A reálkereset (bérek plusz infláció) ugyanis ereszkedő ívet mutat a különböző béremelések ellenére is: 2,2 százalékkal csökkent. Magyarán hiába keresünk valamivel többet, mint 2021-ben, értékét számítva olyan, mintha csökkent volna a fizetésünk.
Bankkal végigmenni Románián
Hasonlítsuk össze a helyzetet például a román gazdasági mutatókkal. Bár keleti szomszédunknál magasabb a bruttó átlagbér (6461 lej volt októberben, átszámolva 520 860 forint), a románok átlagosan valamivel kevesebb pénzt tesznek zsebre. Az ottani Országos Statisztikai Intézet (INS) tavaly októberre vonatkozó adatai szerint a nettó bérátlag 4008 lej, mostani árfolyamon nettó 323 081 forint volt. Tehát az emelések után, a kedvezményekkel számolva egy átlagos magyar szűk 30 000 forinttal tesz többet zsebre román kollégájánál. Azonban itt is figyelembe kell venni az inflációt, ami Romániában is történelmi, viszont még mindig csak 16,8 százalékon áll a magyar 22,5 százalékhoz képest. Ez pedig nagyjából 20 000 forint kompenzációt jelent úgy, hogy a román INS nem számolt a különböző állami kedvezményekkel.