Online a költészet napján
Emlékezni úgy is lehet, hogy ezúttal nem gyűlünk össze egy helyen. Például úgy, hogy megismerkedünk az 1905. április 11-én született József Attila és az 1900-ban ugyanezen a napon született Márai Sándor irodalmi munkásságával. A miskolci könyvtárak mellett a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer is sokat segít nekünk ebben, az intézmények kvízekkel és játékokkal várják az irodalom szerelmeseit.
A József Attila Könyvtár költészetnapi totóval, könyvajánlóval, valamint a költő életéről szóló összeállítással jelentkezik Facebook-oldalán. A Szabó Lőrinc arra kéri olvasóit a közösségi oldalán, hogy készítsenek szelfit kedvenc magyar költőjükkel. Egy különleges játékra is hívják az olvasókat, ugyanis idegen nyelvre lefordított József Attila-verseket fordítanak vissza magyarra, és így kell felismerni, melyikről van szó valójában. A Petőfi Sándor Könyvtár jóvoltából A magyar költészet gyöngyszemei című virtuális kiállítást is megtekinthetjük. A Móra 11, kevésbé ismert József Attila-verset mutat be Facebook-oldalán. A Tompa Mihály és a Kaffka Margit Könyvtár programjában pedig gyermekversekkel és költészetnapi játékkal is találkozhatnak az érdeklődők.
Érdemes figyelni a megyei és városi könyvtár honlapját, a központi épület, valamint a fiókkönyvtárak közösségi oldalai mellett a KSZR megyei szervezetének honlapját.
117 éve született a magyar irodalom egyik legjelentősebb alkotója, József Attila. Halála, csak úgy, mint életének túlnyomó része, tragikus. Bár rengeteg sötét tónusú műve született, nem feltétlenül ezek határozták meg költészetét: legszebb versei a szerelemről, az útkeresésről szólnak. József Attila neve mára összehegedt a magyar lírával, kikerülhetetlen alakjává vált irodalmunknak, bár – ironikus módon – életében gyakran kikerülték, lesajnálták, elutasították. Ellentmondásos személyiség, aki hol kisfiús mohósággal igyekezett soraival kicsikarni egy nő szerelmét (Nagyon fáj), hol pedig bölcs komorsággal szemlélte az életet (Dunánál). Születésének emlékét őrzi a magyar költészet napja, amit április 11-én tartanak. Az első ilyen eseményt egyébként 1956 júniusában rendezték a nyári ünnepi könyvhéten, csak 1964-ben kapcsolták ténylegesen József Attila születésnapjához. A magyar költészet napját általában – ha még derengenek a koronavírus-járvány előtti idők - irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal vagy szavalóversenyekkel ünneplik.