Ugrás a tartalomra

Rendezett belvárosért dolgoznak

Tajthy Ákos
Utoljára módosítva
2023. szeptember 01. péntek 18:20
A miskolciak érdeke az, hogy a belváros képe rendezett legyen – jelentette ki Szopkó Tibor alpolgármester, aki hozzátette: ennek érdekében vezeti be az önkormányzat a településképi kötelezés intézményét, ehhez párhuzamosan viszont példát is mutat: helyreállítják azokat a belvárosi homlokzatokat, melyek az elmúlt hetekben sérültek meg.

Fotók: Mocsári László

A Hodobay-program részeként vezeti be a miskolci önkormányzat a településképi kötelezés intézményét, melynek lényege, hogy a hivatal kötelezheti a belvárosi épületek tulajdonosait az ingatlanok rendbetételére. Mielőtt azonban megteszi, példát is mutat, hiszen rövidesen helyreállítja a Weidlich-palotának és a Széchenyi 33. szám alatti egykori Három Rózsa Hotelnek a homlokzatát. Mindkettőről az elmúlt napokban hullott vakolat és néhány gipszstukkó az utcára. Minderről Szopkó Tibor, Miskolc alpolgármestere beszélt lapunknak pénteken.

- Augusztus 29-én a Weidlich-palota körülbelül tíz éve felújított homlokzatának egy része adta meg magát, néhány nappal korábban pedig a Széchenyi 33. számú épület. Mindkét vakolatomlás probléma volt nemcsak a házban élők, de az egész belváros szempontjából, hiszen a balesetveszély elhárításáig az utcát is le kellett zárni. Az önkormányzat elkötelezett abban, hogy a balesetveszély elhárítását követően mindkét homlokzat helyreállítása megtörténjen. Ez Miskolc és a miskolciak érdeke – hangsúlyozta Szopkó Tibor.

A városvezető kiemelte, a két várostörténeti szempontból jelentős épület utcafrontjának helyreállítása alkalmat ad arra is, hogy az önkormányzat példát mutasson azon belvárosi ingatlantulajdonosoknak, akik rossz állapotú épületekkel rendelkeznek. Mint kiderült, a példamutatásnál valamivel több is történik rövidesen, a város célja ugyanis az, hogy belátható időn belül eltűnjenek a romos, balesetveszélyes homlokzatok a belvárosból.

- Amikor a Hodobay-program megindításáról döntött Miskolc vezetése, a konkrét ingatlanfejlesztések mellett a meglévő ingatlanvagyon megőrzése, fejlesztése érdekében is tettünk lépéseket. Az egyik legfontosabb ilyen a településképi kötelezés intézményének a bevezetése. Ennek a szabályai, keretei rendelkezésre állnak. Sok helyhatóság ódzkodik ettől, pedig csupán arról van szó, hogy felszólítjuk azokat a tulajdonosokat, akik jó karbantartási kötelezettségüknek nem tesznek eleget, hogy végezzék el dolgukat – mondta el.

Szopkó Tibor hozzátette, szeptembertől kezdik el felvenni a kapcsolatot az érintett tulajdonosokkal és első körben csak párbeszédet kezdeményeznek a lehetséges megoldásokról. „Úgy tervezzük, hogy azokat az ingatlantulajdonosokat, akik nem rendelkeznek a felújításhoz szükséges pénzügyi forrásokkal valamilyen módon segítjük majd. Ennek a pontos mikéntjét még nem látjuk, hiszen először meg kell tudnunk, milyen igények merülnek fel a részükről. Lehet szó akár kezességvállalásról, vagy a pénzügyi források megszerzéséhez nyújtott segítségről is. Egy dolog biztos: szeretnénk, hogy a miskolci belvárosi ingatlanállomány rendben legyen” – zárta Szopkó Tibor.

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!