Schmuck Erzsébet: a szmogra nincs vakcina
Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke sajtótájékoztató keretében beszélt szombaton a miskolci szmog problémáról.
- Ma Magyarországon mintegy 15 ezer ember hal meg idő előtt a levegőszennyezettség miatt, és több százezer embernél, köztük gyerekeknél okoz komoly egészségkárosodást – mondta Schmuck Erzsébet.
Miskolc és a Sajó-völgye Magyarország egyik legrosszabb levegőminőségű régiója, különösen ilyenkor, a téli fűtési szezonban. A megyeszékhelyen kívül Sajószentpéter, Kazincbarcika, Putnok és Ózd, valamint a környező kisebb települések a leginkább érintettek. Ezekben a városokban, településeken a szálló por koncentrátuma gyakran meghaladja az egészségügyi határértéket, súlyos légúti megbetegedéseket okozva.
- A rossz fűtési gyakorlat összefügg a térségben tetten érhető energiaszegénységgel. Sokan azt égetik el, azzal fűtenek, amit találnak, mindenféle hulladékot, nedves fát, lignitet, rossz ruhákat, bármit, ami egy kis meleget ad – véli Magyarország Zöld Pártjának társelnöke, aki szerint a a jelenlegi pandémia kapcsán csak fokozódik a probléma, hiszen a szálló por felületén megtelepedő vírusok könnyebben terjednek a levegőben.
Tiltás és támogatás
- Felhívjuk a kormány figyelmét, hogy csökkenteni kell a térségben az energiaszegénységet munkahelyek teremtésével, és a szociális tűzifaprogram kiterjesztésével. Szükség van állami támogatásra a fűtőberendezések korszerűsítésére, és a lakóházak, családi házak szigetelésére.
Schmuck Erszébet szerint részben tiltással, részben támogatással, részben a tudatos fűtésről való ismeretterjesztéssel kell elősegíteni, hogy radikálisan megváltozzanak a fűtési szokások.
- Cél, hogy minél kevesebben fűtsenek lignittel és nedves tüzelőfával. A nem megfelelő fűtőberendezések kiszűrésére és kémények ellenőrzésére vissza kell állítani a kötelező lakossági kéményseprés intézményét. Legyenek központi források olyan kampányok szervezésére, amelyek elősegítik a lakosság fűtési szokásainak megváltoztatását. A kormány véglegesen tiltsa be a kerti hulladékok elégetését.
Schmuck Erzsébet szerint a másik komoly szennyező forrás a térségben az ipari kibocsátás.
- Az önkormányzat ne engedje újabb, lakóövezetekben működő szennyező gyárak megnyitását, működését – a Hejócsabai Cementművek bezárására pedig végleg pontot kell tenni. Nem utolsó sorban hatékony és pontos monitoring rendszer kiépítésére van szükség a régióban, amellyel részletesen nyomon követhető a légszennyezettség alakulása, annak szerkezete, dinamikája – zárta gondolatait Schmuck Erzsébet.