Vékony jégen táncol, aki a tavainkon korcsolyázik
A szokatlan hidegnek köszönhetően több környékbeli tó befagyott, köztük a Hámori-tó is. Viszont a jégre menni tilos és balesetveszélyes! Sok helyen ennek az oka az, hogy nem elég vastag a jégpáncél, de Hámori-tó esetében más tényezők is hozzájárulnak.
- Az elmúlt napok hideg időjárásának köszönhetően elkezdtek jegesedni a természetes vizeink. A rajtuk kialakult jelenlegi jégfelület még nem biztonságos. A téli sportok szempontjából biztonságosnak tekinthető a homogén, jól áttetsző, buborékmentes jég, amelynek a vastagsága meghaladja a 10-12 centimétert – mondta Dojcsák Dávid tűzoltó százados, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
- Kizárólag olyan helyen merészkedjünk a jégre, ahol a vízfelület kezelője ellenőrizte annak vastagságát és engedélyezte a jégen tartózkodást! Ezek lehetnek önkormányzatok, egyesületek, horgász társaságok, amelyeknek a platformjait érdemes figyelni, ahol közzéteszik ezeket az információkat. Mindenképpen el kell kerülni a folyókon kialakuló jégréteget. Ott teljesen kiszámíthatatlan a vastagság és a teherbírás, ezért fokozottan veszélyes – hangsúlyozta.
Hozzátette, hogy az elmúlt években nem volt szükség tűzoltói beavatkozásra, amiatt, hogy valaki alatt beszakadt volna a jég.
A Hámori-tó kezelője a Garadnavölgyi Vízi Társulat, de a jégen tartózkodást a rendőrség is ellenőrizheti a helyszínen.
- A tó partjára természetesen télen is le lehet jutni, de a stégeknél és a zsilipháznál is táblák jelzik, hogy tilos a jégre lépni. Mindegy, hogy ez milyen célból, korcsolyázás, vagy horgászat miatt történik. Bár a tiltás több évtized alatt köztudottá vált, mégis időről időre találkozunk renitensekkel, pedig a rendőrség megbüntetheti őket. Szerencsére az utóbbi évtizedekben nem történt emiatt komoly baleset – nyilatkozta portálunknak Venczák Zoltán, a Garadnavölgyi Vízi Társulat elnöke.
- A népnyelv tónak nevezi a Hámori-tavat, de valójában folyóvízről van szó, amelyet a Garadna-patak táplál. Innen egy műtárgyon keresztül leeresztődik a víz és tulajdonképpen ez folyik a Szinva medrében a városon keresztül. A tavon a víz mozgása miatt nagyon kicsi a valószínűsége annak, hogy a biztonságos 12-15 centiméter vastag jégréteg kialakul. Február közepén egyébként már inkább az olvadás szokott jellemző lenni, de egyre kiszámíthatatlanabb az időjárás, ezért is fontos az óvatosság – hívta fel a figyelmet a társulat elnöke.