Már másfél hónapos az a kis sivatagi hiúz, más néven karakál kölyök, amely fajtársai közül elsőként látta meg a napvilágot a Miskolci Állatkertben, szeptember 1-jén. Tehát ő az első sivatagi hiúz, aki miskolcinak mondhatja magát. Természetesen a faj származási helye alapján a Száhel-övezetet bemutató területen szállásolták el az állatkertben. Nevet pedig újdonsült rajongói, a Miskolci Állatkert közösségi oldalának követői adhattak neki. A legtöbb online szavazat az afrikai eredetű Zulu-ra érkezett október végén.
- A sivatagi hiúz elnevezés megtévesztő, mert a legszárazabb homoksivatagokat elkerülik az állatok. Inkább a félsivatagos és a száraz szavannás területeket kedvelik. Ráadásul a hiúzok közül is kilóg a faj, mert sokkal közelebbi rokona például az európai vadmacskának, mint a többi hiúzfajnak. A hiúz nevet azért kapta, mert a füle végén szőrpamacsot visel, ami egyébként hosszabb, mint a többi hiúzé. Tehát sokkal találóbb, ha egyszerűen karakálnak mondjuk, ami szintén sokfelé ismert török eredetű elnevezés és azt jelenti, hogy „fekete fülű” – nyilatkozta lapunknak Veress Tamás, a Miskolci Állatkert gyűjteményi vezetője.
Beszámolt róla, hogy széles körben elterjedt macskaféléről van szó, amely Afrika déli pontjától egészen Közép-Ázsiáig előfordul. Mostanra azonban már leginkább csak a Szaharától délre a Száhel-övezetben, főként Dél-Afrikában gyakori. Nyugat-Afrikában és Közép-Ázsiában megfogyatkozott az egyedszáma, mert földarabolódott az élőhelye. Ázsiában ezért szigorú védelem alatt áll.
- Zulu az épületen belül jött a világra. Az első pár héten nem lehetett látogatni, hogy minél nagyobb nyugalomban tudja nevelni az anyja. Egy hónapos korában azonban megnyitottuk a bemutatót. Az elmúlt héten a külső kifutóval is megismerkedett a kis kandúr, a délelőtti órákban rendszeresen ott lehet megfigyelni. Délután pedig helyet cserélnek az apjával és olyankor belül lehet megtekinteni az anyukájával együtt – hívta fel a figyelmet a gyűjteményi vezető.
Hozzátette, hogy a karakálok magányos életmódúak a természetben. Így az apa nem vesz részt az utódok nevelésében. A kicsik 7-10 hónapos korukig szülőanyjuk mellett maradnak. Megtudtuk, hogy Zulu még elsősorban anyatejjel táplálkozik és ez még fél éves koráig így lesz, bár már most is kóstolgatja a szilárd táplálékot. Édesanyja tapasztalt, előző otthonában, Csehországban már nevelt kölyköket. A faj egyedei állatkertben egyszerűen tarthatók, mert jól alkalmazkodnak a hűvösebb időjáráshoz és az emberi jelenléthez. Könnyen idomítható, a korábbi évszázadokban, Ázsiában és Indiában vadászatokhoz tanították be.