Ugrás a tartalomra

Közös kiút a régió válságából

Létrehozva
A Miskolci Egyetem sikeres évet tudhat maga mögött: az Állam- és Jogtudományi Kar két kiválósági címmel büszkélkedhet, a Gazdaságtudományi Kar minőségi díjat kapott, az anyagmérnökképzést beválasztották a 25 legjobb, legpiacképesebb diploma közé, és a novemberben átadott, megújult műhelycsarnok is kiváló gyakorlóterepet biztosít szinte minden kar hallgatójának. Ezek is mutatják, hogy sok területen városunk egyeteme jobb, mint sok nagyhírű, fővárosi intézmény.
– Az egyetemek életét évszázadokban mérik, a mi egyetemünk is 272 éve alakult. A történések hosszú előkészítő munkát igényelnek. Az elmúlt évben is tettük a dolgunkat, úgy gondolom, hogy jó irányba haladunk – mondta dr. Patkó Gyula, aki másfél éve vezeti a Miskolci Egyetemet. Ez idő alatt a rektori pályázatában szereplő összes feladat és az egyetemi fejlesztési terv megvalósítása elkezdődött. A tervek részletes kialakításában önkéntesen és aktívan részt vett a Miskolci Egyetem oktatóinak csaknem egyötöde, ami azt is mutatja, hogy az oktatógárda mennyire elkötelezett a hallgatók és a tudományos kutatás iránt. Emellett az egyetem részt vesz Miskolc város Versenyképességi Pólus Projektjében is, például inkubátorházak létrehozásában, hogy a fiatalokat megtanítsák arra, hogy ők maguk hogyan teremthetnek munkahelyeket.

Gyakorlóterep az élethez

A Bologna-folyamat lényege az egységes európai felsőoktatási térség megvalósítása. Az első évfolyam 2008 tavaszán végez, de az egyetem felkészült a második lépcsőfokra, a mesterképzések indítására is, hiszen rendkívül fontos, hogy helyben biztosítsák a továbbtanulási lehetőséget a hallgatóinknak.
A gyakorlati képzés lehetőségeit is megteremtette az egyetem. A régi műhelycsarnok megújult: a műszaki karok számára az oktatást segítő laborokkal gazdagodott, egy mintabankot kaptak a gazdászok és a jogászok egy minta-tárgyalótermet. Emellett számítógéplaborok, előadótermek és a bölcsészek könyvtára is helyet kapott a HEFOP-pályázat keretében átalakult épületben.
Ehhez kapcsolódik az új beruházási terv is: a cél az, hogy a TIOP pályázata keretében még korszerűbb eszközöket, új laboratóriumi infrastruktúrát kapjanak ezek a gyakorlati helyek. A hat és félmilliárd forintból részben az épületeket újítanák fel, részben pedig műszereket venne az egyetem. A fő célkitűzés a műszaki és a természettudományi képzés segítése, de 15 százalékban a nem műszaki karok is részesülhetnek az összegből.

Változó felvételi rendszer

– Országosan mintegy húsz százalékkal csökkent a beiskolázási létszám, de szerencsére a Miskolci Egyetemet csak nyolc százalékos csökkenés érintette. Pozitív dolog, hogy a városban, a régióban elkezdtek Miskolcban gondolkodni, egyre jobban szeretik a fiatalok, és elismerik azt a magas szintű munkát, amit az egyetem végez. Átlagosan többen jelentkeztek Miskolcra, mint az ország más egyetemeire. Ez számomra elismerést jelent – mondja dr. Patkó Gyula.
Az egyetem egyik fő feladata a tehetséges helyi ifjúság megtartása, a helyi szakember-ellátottság biztosítása. Sajnos, a fiatalok kapcsolatok építése végett mennek fővárosi intézményekbe tanulni – pedig sokszor nem olyan magas szintű a képzés, mint például Miskolcon. A végzettek pedig általában ott próbálnak maradni, ahol tanultak, hiszen ott van már a baráti körük, a szerelmük, az életük.
A fővárosközpontú felvételi rendszer megváltoztatására dr. Patkó Gyula több kezdeményezést is tett, amelyben komoly támogatást kapott a város és a régió politikusaitól, vezetőitől. A Magyar Rektori Konferencián alakul egy bizottság, amely javaslatot tesz a kormányrendelet módosítására – így a vidék szempontjai érvényesülni fognak, szemben a mostani rendszerrel.

Sikeres programok

A Miskolci Egyetem a várossal, a megyével és a tágabb értelemben vett régióval (Közép-Kelet-Európával) igen jó oktatási kapcsolatokat ápol, például a Kassai Műszaki Egyetemmel szorosan együttműködik a doktori képzésben is. A cégek közül többek között a Bosch, a Festo, az Electrolux és különböző bankok is bekapcsolódtak az oktatásba, tehát az intézmény és a gazdaság kapcsolata is pezseg.
A rendezvények közül kiemelkedik a Kutatók Éjszakája, amely nemcsak az egyetemi polgárokat, hanem a városi diákságot is megmozgatta. Az Opera- és a Kocsonyafesztivál programjait továbbra is várja majd az egyetem, dr. Patkó Gyula szeretné, ha továbbra is együttműködne ezekben a campus és a város.

D. I.