Ugrás a tartalomra

Részlegesen feloldott tilalom

Létrehozva
Dr. Bodnár Judit, regionális tiszti főorvos tájékoztatása szerint 2008. hatodik hetében közel 3500 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű panaszok miatt az Észak-magyarországi régióban, ez az előző heti értékhez viszonyítva 20-25 %-os csökkenést jelent.
Az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága a régióban (Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megye) az előző héthez viszonyítva csökkenő értéket mutat, az influenza-aktivitás ennek ellenére továbbra is közepesnek minősíthető. Borsod megyében az ÁNTSZ Tiszaújvárosi, Mezőcsáti, Mezőkövesdi Kistérségi Intézetének területén az influenza-aktivitás továbbra is nagyon magas.Az influenzaszerű megbetegedések száma a megyén belül az ÁNTSZ Encsi, Abaúj- hegyközi, Szikszói Kistérségi Intézet és az ÁNTSZ Edelényi, Kazincbarcikai, Ózdi Kistérségi Intézet területén mutatott emelkedést.
Borsod megye három kistérségi intézetének területén ez az aktivitás azonban a járványos küszöböt nem érte el. (ÁNTSZ Edelényi, Kazincbarcikai, Ózdi Kistérségi Intézet; ÁNTSZ Miskolci Kistérségi Intézet; ÁNTSZ Szerencsi, Bodrogközi, Sárospataki, Sátoraljaújhelyi, Tokaji Kistérségi Intézet).
Heves megyében az ÁNTSZ Füzesabonyi, Hevesi Kistérségi Intézetének területén az influenza-aktivitás továbbra is magas, de a megbetegedések száma 30%-al csökkent az előző héthez képest.
Nógrád megyében mindkét kistérségi intézet területén a megbetegedések száma 20-30 %-kal csökkent, az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága a járványos küszöb alatt maradt.
A régióban a betegek 51,8%-a 14 év alatti gyermek, ebből 22,4 %-a óvodáskorú, 72,2 %-a pedig iskoláskorú. A megbetegedések száma a 2 év alattiak körében a legalacsonyabb.
A megbetegedettek 48,1 %-át a 15 év felettiek képviselik, ebből a legérintettebb korcsoport a 15-24 év (38,5%) és a 35-59 év (36,7 %) közötti korosztály, a legkevésbé érintett korcsoport továbbra is a 60 éven felüli korosztály (5,6 %). Halmozódást egyik megye területéről sem jelentettek.
Az Országos Epidemiológiai Központ Laboratóriumának Légúti vírus osztályára Borsod megyéből a sentinel orvosok által beküldött minták közül 4 esetében influenza A vírust mutattak ki.
A 2008. február 1-jétől a régió kórházaiban valamennyi fekvőbeteg-osztályon elrendelt látogatási tilalmat az alábbiak szerint módosul:
Nógrád megyében az influenza-figyelőszolgálat adatai alapján az influenzaszerű megbetegedések száma az 5. naptári héthez képest a 6. naptári hétre 30%-al csökkent, a megyében az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága a 200 %ooo-es járványküszöb alá csökkent. A kórházak valamennyi fekvőbeteg-osztályán elrendelt látogatási tilalmat 2008. február 13-ától feloldják.
Heves és B.-A.-Z. megyében még az influenzaszerű megbetegedések előfordulási gyakorisága meghaladta a 200 %ooo-es járványküszöböt, ezért szakmailag indokoltnak tartják a szülészet-nőgyógyászati, csecsemő és gyermek-, illetve koraszülött osztályokon a látogatási tilalom fenntartását.
A kórházak többi fekvőbeteg-osztályain a 2008. február 1-jétől elrendelt látogatási tilalmat 2008. február 13-tól feloldják.