Ugrás a tartalomra

Indul a repülőtér fejlesztés

Létrehozva
Április 30-a történelmi jelentőségű dátum Észak Magyarország jövője szempontjából, mostantól ugyanis új szakasz kezdődik a Mezőkövesd és Mezőkeresztes határában lévő 600 hektáros repülőtér történetében.
Az említett települések, Miskolc városa és a kivitelező cég egy száz éves bérleti szerződést kötött a volt katonai repülőtér fejlesztésére és nemzetközi kereskedelmi reptérként való hasznosítására. A dokumentumot délután írták alá Budapesten.

– Egy városnak, egy térségnek a reptér azt jelenti, hogy egy hiányzó láncszem megvalósul. Nekünk ugyanis van autópályánk, van jó vasúti közlekedésünk, de repülőtérnél még mindig mutogatnunk kellett, hogy Kassa vagy Debrecen, de ez most már itt lesz a közvetlen közelünkben. Én azt látom, hogy elsősorban a logisztikai beruházások fognak nagyon gyorsan felpörögni, hiszen itt légi szállítás az alapigény – mondta el az aláírást követően Káli Sándor, Miskolc polgármestere.

A Mezőkövesd Város és Mezőkeresztes Nagyközség Önkormányzatai által 2007. novemberben „Mezőkövesd, Mezőkeresztes közigazgatási területén található repülőtér ingatlan hasznosítása érdekében kiírt pályázatot a Fieldstone Kft. nyerte meg. Fieldstone Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság tulajdonosai egyrészről a Jermon Airports Limited másrészről az Airport GSE Kft. A társaság tagjai egyrészt ír ingatlanfejlesztők, több évtizedes tapasztalattal és 1,4 milliárd Eurós ingatlanportfolióval, másrészt magyar repülőtér fejlesztő szakértők és befektetők.
Fejlesztés célja a jelenleg üzemen kívüli Mezőkövesd-Mezőkeresztes Repülőtér fejlesztése és működtetése, ezáltal a terület megfelelő és célszerű hasznosítása, valamint a menetrendszerinti légi forgalom beindítása. Befektetői szemmel a Mezőkövesdi Kistérség és a repülőtér legnagyobb értékei a rendkívül kedvező gazdaságföldrajzi elhelyezkedése, másrészt a térségben rejlő szabad munkaerő kapacitás.
A cél elérése érdekében építenek a kistérség gazdasági adottságaira, tudásbázisára és figyelembe veszik a természeti, kulturális adottságokat. A fejlesztési célok eléréséhez szükséges a humánerőforrás fejlesztés, illetőleg a térség gazdasági–társadalmi szereplői együttműködésének ösztönzése.
A repülőtér fejlesztése következtében a kapcsolódó iparágakkal együtt az elkövetkezendő 10 évben várhatóan több, mint 1500 új munkahely létesül a repülőtéren, illetőleg a hozzá szorosan kapcsolódó gazdasági övezetben. A Mezőkövesdi kistérségben a várható ingatlanfejlesztéseknek, a turisztikai fejlesztéseknek és a rátelepülő iparágaknak köszönhetően további több ezer új munkahely teremtődhet. A munkahelyek és az új közlekedési ág megjelenésével a betelepülési hajlandóság dinamikusan növekedni fog mind a lakosság, mind a gazdasági szereplők körében.