Ugrás a tartalomra

Veres Pál: "A Kocsonyafesztivál itt van otthon"

Létrehozva
Hét év után visszatér szülővárosába, Miskolcra a Kocsonyafesztivál. Idén február 14-től 16-ig, három napon át újra minden a kocsonyáról és az abban pislogó békáról szól majd a főutcán és környékén, felelevenítve a ma már szerte az országban jól ismert miskolci legendát. A hazatérő fesztiválról Veres Pál polgármestert kérdeztük.
Kép
Fotó: Végh Csaba

- Miért tartotta fontosnak, hogy újra legyen Kocsonyafesztivál Miskolcon?

- Már a kampány idején beszéltünk arról - és erre egyébként ígéretet is tettem -, hogy a Kocsonyafesztiválnak vissza kell térnie Miskolcra. Ez a szülővárosa, haza kell hozni, hiszen a fesztivál a város része, szimbóluma éppúgy, mint az Avasi kilátó vagy a Diósgyőri vár. A Kocsonyafesztivál itt van otthon, Miskolc főutcáján és a miskolciak szívében. Az itt élők szerették, büszkék voltak rá, és lássuk be, volt is mire, hiszen a 2000-ben indult programsorozat kevesebb mint másfél évtized alatt országos hírűvé vált. Ez lett az egyik legnagyobb, legjelentősebb vidéki téli fesztivál, ahol a gasztronómia mellett a kultúrának is fontos szerep jutott, hiszen a kísérőrendezvények között rengeteg kiállítás vagy éppen gondolatébresztő, közösségépítő beszélgetés, találkozás is szerepelt. És éppen ettől volt az egész olyan emberi, közvetlen és szerethető. És azt se felejtsük el, hogy a Kocsonyafesztivál 2013-ra 250 ezernél is több embert vonzott Miskolcra szerte az országból, illetve a határokon túlról, ezek az emberek pedig mind szolgáltatásokat vettek igénybe, szállást foglaltak, italokat, ételeket fogyasztottak, és ha már itt voltak, elmentek a helyi fürdőkbe, turisztikai látványosságokhoz, mindez pedig komoly bevételt jelentett az itteni vállalkozóknak, szolgáltatóknak.

- Milyen lesz az idei fesztivál? Próbálják „újrarendezi” a régieket, vagy igyekeznek hozzátenni valami újat is?

- Tiszteljük a hagyományokat, de fontosnak tartjuk az újra való nyitottságot is. Így természetesen visszanyúlunk a fesztivál eredeti gyökereihez, a kocsonyában pislogó béka legendájához, hiszen ez ihlette eredetileg a rendezvényt, ebből indult ki minden, és ezt felhasználva tették hamisítatlanul miskolcivá a fesztivált a szervezők és az alapító-tulajdonos, Rózsa Edit. Az emberek megszerették Brecus Anonymust, a kabalabékát, akinek a „bőrébe” éveken át Osváth Tibor, ismert és kedvelt miskolci színművész bújt bele. A kocsonyalegendárium legalább annyira hozzátartozott a sikerhez, mint a finom kocsonyák és a zenei, illetve kulturális programok. Százak várták évről évre a békaszórást, a főutcán hömpölygött a tömeg, egyszóval élettel telt meg a belváros. Ezeket a fesztiválelemeket igyekeznek a szervezők újjáéleszteni, de ha lehet így mondani, egy picit aktualizálva. A békák például, amelyeket a fesztiválozóknak osztanak, újrahasznosított farmeranyagból készülnek, és az egész fesztiválon nagy hangsúlyt kap a környezettudatosság. Éppúgy, mint a civilek meghívása a fesztiválra saját rendezvénysátorral, ami azt gondolom, szimbolikus jelentőségű, hiszen a civil társadalom adja egy város gerincét, képviseli a lakókat, a helyi embereket.

- Hét év után tér vissza a Kocsonyafesztivál Miskolcra, ez azonban nem jelenti azt, hogy 2013 után ne lett volna hasonló rendezvény a városban. Miben más a 2020-as fesztivál ezekhez képest?

- Ezekből a rendezvényekből éppen az hiányzott, ami az eredeti Kocsonyafesztivált sikerre vitte: a miskolciság. A miskolci szív, a város odaadó szeretete, a büszkeség, és az hogy az itt élők érezzék, hogy a programokat valóban nekik, velük és értük szervezik. Mi, miskolciak tudjuk, milyen végigsétálni a Forinton, várni valakire az óra alatt a Villanyrendőrnél, körbenézni Nagy-Miskolcon az Avasi kilátóból. Ez bennünk van, a zsigereinkben, a szívünkben. Büszkék vagyunk a városunkra, a múltunkra, a legendánkra. És arra is, hogy a Kocsonyafesztiválnak köszönhetően Miskolc a gasztronómiai és a fesztiváltérképre is felkerült, hogy ma már alighanem mindenki tudja, honnan ered a mondás: pislog, mint miskolci kocsonyában a béka. És arra is büszkék vagyunk, hogy a régi Kocsonyafesztiválokon három napig tényleg együtt volt a város, együtt élte újra a legendát, és ezt nem lehet csupán koncertekkel, ringlispíllel meg céllövöldével helyettesíteni, ahogyan ezt az utódrendezvényeken próbálták. A miskolciaknak a magukénak kell érezniük a fesztivált ahhoz, hogy szeressék, és hogy az valóban sikeres lehessen. Az az eredeti Kocsonyafesztivál a miskolci emberek fesztiválja volt, és az a célunk, hogy újra az legyen. Mert hiszünk abban, hogy a Kocsonyafesztivál Miskolcon van itthon, és minden miskolcié.

Ez is érdekelhet

Folytatódik a kánikula
Miskolc
Tetőzés holnapra várható.
Sarlós Boldogasszonnyal kezdődött az aratás
MiskolcEgyház
Az áldott állapotban lévő Szűz Mária és az ugyancsak állapotos Erzsébet találkozásáról emlékezik meg Sarlós Boldogasszony ünnepe.
Szombaton több 20-as autóbusz érinti majd az Egyetemvárost
MiskolcKörnyezet
Gépész évfolyam találkozót tart a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kara szombaton - ehhez igazodik a 20-as busz menetrendje is.
Képgaléria
Sokszor láthatatlanul, de annál elkötelezettebben dolgoznak Miskolcért
Miskolc
Tizennyolc köztisztviselőt tüntettek ki szerdán, a miskolci Városházán a köztisztviselők napja alkalmából.