Ugrás a tartalomra

Kullancstámadás – kis csípésből nagy baj lehet

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. május 06. hétfő 12:56
A nyárelő melege elhozta a kullancsszezont is, egyre aktívabbak a vérszívók, és egyre többen vannak. A hírek invázióról és afrikai vírusok megjelenéséről szólnak.
Kicsi, de veszélyes. Fotók: Gettyimages, MTI

Hogy mi a valóság ezekből a hírekből, arról kérdeztük Csilek András infektológus főorvost, a Magyar Orvosi Kamara B.-A.-Z. Vármegyei Területi Szervezetének elnökét. A főorvos elmondta, a gyors felmelegedés valóban kedvez a kullancsok szaporodásának, amelyek a nedvesebb, már meleg, de még nem kánikulai és száraz időszakban érzik legjobban magukat. A hol esős, hol napos időjárás optimális számukra egy táplálékszerző túrához, hogy megdézsmálják azt a két-három gazdatestet, amelyeknek vérére szükségük van a további szaporodáshoz. A veszélyes vérszívók étlapján pedig ott vagyunk mi, emberek is.

Sajnos az irtásuk, például permetezéssel, a szabadban nem lehetséges, mert nem áll rendelkezésre fajspecifikus, csak őket pusztító engedélyezett vegyszer. Jelenleg a legjobb védekezési módszer a riasztóspray-k, kenőcsök használata, a minél zártabb ruházat túrázáskor és a test átvizsgálása a kirándulás, kerti munka vagy a játszóterezés után.

Bárhol előfordulhatnak a vérszívók 

– Kullancscsípés bárhol érhet minket, nem kell hozzá erdőbe sem menni, bokrosabb részeken a városban, akár egy játszótéren is lehet kullancs. Borsodban a kullancsok hordozzák mind a két kórokozót, a kullancs-agyvelőgyulladást okozó vírust és a Lyme-kórt okozó Borrelia baktériumot is. A Borrelia ellen jelenleg nincsen védőoltás, azonban korai felismeréskor antibiotikummal jól kezelhető. A kullancs által terjesztett agyvelőgyulladásra viszont nincs gyógyszer, de van hatékony és biztonságos védőoltás, amelyet bármely életkorban érdemes beadatni – tudtuk meg az infektológustól, aki hozzátette, hogy mindenképpen érdemes a különböző riasztószereket használni megelőzésképpen, még ha nem is százszázalékos hatásfokúak, mert csökkenthetik a fertőző csípés esélyét. 

Jellegzetes bőrtünetek kísérik 

– A Lyme-kórtól sem kell félni, csak figyelni kell magunkra és a gyerekekre, egy-egy szabadtéri játék, kirándulás után mindenképpen javasolt átnézni a teljes bőrfelületet. A fertőzés jellegzetes bőrtünetekkel jár, és akár már a háziorvos is el tudja kezdeni a gyógyszeres kezelést. Az antibiotikumokat a borrelliózis szövődményei ellen adjuk. Magát a Lyme-kórt nem lehet vele megelőzni, de a késői, súlyos szövődményeket igen. Ha kimegyünk a természetbe, a kullancs-agyvelőgyulladás elleni védőoltással és a riasztószerekkel megtettük, amit lehet. Az is jó, ha a különböző kullancskiszedő eszközökkel eltávolítjuk mielőbb a rovarokat, de a legtöbb Lyme-kórral kezelt betegem nem is emlékezett a kullancscsípésre, megszívják magukat, és le is válnak legtöbbször, mielőtt még észrevennénk őket – ismertette Csilek András.

Nem abból lehet baj, ha beszakad a rovar feje 

– Az nem okoz gondot, ha véletlenül leszakad és a bőr alatt marad a kullancs feje. Az nem fertőz jobban, mint ha a saját koszos körmünkkel vakargatjuk a sebet, és mi magunk juttatjuk be a baktériumokat, és begyullad. Amire vigyázni kell, hogy a potroha tartalmát lehetőleg ne nyomjuk a sebbe. A lényeg, hogy a Lyme-kórtól nem kell félni, antibiotikummal gyógyítható, az agyvelőgyulladás azonban súlyos és veszélyes, ezt azonban megelőzhetjük a védőoltással – részletezte a főorvos.

Miután az elmúlt napokban bejárták a sajtót olyan információk, hogy valóságos kullancs invázió van, és az, hogy aranysakálok behurcolhatták Európába, és akár hazánkba is a krími-kongói vérzéses láz vírusát, megkérdeztük, mit tapasztalt ezekből a szakember, itt Miskolcon és a vármegyében. Csilek András cáfolta, hogy kullancs invázió lenne, ők a szakrendeléseken jelenleg nem érzékelnek kiugróan megnőtt esetszámot. 

– Amit meg tudok erősíteni az, hogy nálunk nincsen több Lyme-kóros eset, a kullancsszezon még éppen csak beindult. Az aranysakálos, krími-kongói vérzéses lázról pedig én is csak a sajtóból hallottam, azt javaslom, kezeljük ezeket a szenzációhajhász cikkeket kellő óvatossággal. Ha találnak is ilyet valahol, az még nem járvány. Egyelőre sem a Lyme-kórban, sem más vírusfertőzésekben nem észlelünk esethalmozódást. A krími-kongói vérzéses lázzal pedig még sosem találkoztam, van egy olyan gyanúm, hogy nem is fogok – nyugtatott meg az infektológus.

Programok

Jelenleg nincsenek programok!