Ugrás a tartalomra

Másodfokú hőségriasztás lép életbe vasárnaptól

Létrehozva
Másodfokú hőségriasztás lép életbe az ország egész területén vasárnaptól péntek éjfélig - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményben pénteken.

Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján rendelte el a másodfokú hőségriasztást augusztus 11-étől, vasárnaptól augusztus 16., péntek éjfélig az ország egész területére.
    
Azt írták: hétvégén és a jövő hét elején ismét erősödik a hőség: a napi átlaghőmérséklet az ország legnagyobb részén 25-27 Celsius-fok lesz, a maximumok 33-38 Celsius-fok között várhatók.
    
Felhívták a figyelmet, hogy ilyenkor a szív- és a keringési betegséggel élőkön túl bárkinél előfordulhatnak egészségi panaszok.
    
Mindkét szervezet arra kéri az embereket, hogy a nagy melegben fokozottan figyeljenek egymásra, fogyasszanak több folyadékot, pótolni kell az elveszített sót, elektrolitokat (nátriumot kalciumot, káliumot, magnéziumot). Javasolt kerülni a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását, valamint 11 és 15 óra között lehetősség szerint semmiképpen ne tartózkodjanak a tűző napon. Ajánlott a bőr leégése elleni védelem napvédő készítményekkel és megfelelő öltözködéssel.
    
Kitértek arra, hogy a szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység, például munkavégzés vagy hosszantartó sportolás hőgutát okozhat.
    
Ajánlatos naponta több órát légkondicionált, hűtött helyiségben tartózkodni. Ha van légkondicionáló berendezés, azt ne állítsák 27 foknál alacsonyabbra, a készüléket szakaszosan használják az ízületek védelme érdekében - hívják fel a figyelmet.
    
Kitértek arra, hogy a katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyek listája, amelyeket bárki igénybe vehet. Akik a hőség ellenére gépjárműbe kényszerülnek, fokozott óvatossággal vezessenek, hiszen a koncentrációt negatívan befolyásolhatja a hőség.
    
A fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken szórakozóknak is azt ajánlják, töltsenek el néhány órát az árnyékban, illetve használják ki a telepített párakapuk nyújtotta hűsölési lehetőséget.
    
Ismételten felhívják a figyelmet, hogy gyermekeket, házi állatot még néhány percre sem szabad parkoló autóban hagyni.
    
A déli órákban a vízparton pihenők is kerüljék a napozást, valamint ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel.
    
Emlékeztetnek arra is, hogy az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben, vagyis tilos erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében tüzet gyújtani.

Ez is érdekelhet

időjárás_átriumpark_webkamera
Szaharai por lepi el az eget és berobban a hőség
BelföldMiskolcBorsod-Abaúj-Zemplén
Napos, száraz idő lesz a jellemző, bár némi sivatagi por is érkezik a melegedéssel. A hétvégén hidegfront éri el a térséget, de hatalmas lehűlést ne várjunk ettől a fronttól.
A napsütéses, meleg időt felhők és néhol záporok enyhíthetik csütörtökön
BelföldKörnyezet
Napos idő várható némi felhővel és akár záporokkal. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 28 és 34 Celsius fok között alakul.
Meghalt Nádas Péter író
BelföldKultúra
2026. augusztus 26-án reggel 8 órakor gombosszegi otthonában elhunyt Nádas Péter – olvasható az író hivatalos Facebook-oldalán.
Kedden megvastagodhat a felhőzet, amit üdítő szellő is kísér
BelföldKörnyezet
Átmenetileg megvastagodhat a felhőzet, kisebb záporok is kialakulhatnak, széllel. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 28 és 33 fok között alakul.