Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol: Jogi lehetőségek jogerős fizetési meghagyással szemben

Létrehozva
Milyen eszközei vannak az állampolgároknak a jogerős fizetési meghagyással szemben, ha azzal nem értenek egyet?  - erre a kérdésre ad választ rovatában Dr. Strassburger Gyula ügyvéd.
Kép
Fotó: Freestock

Miskolci olvasónk keresett meg levelével, és az iránt érdeklődött, hogy a vele szemben jogerőre emelkedett fizetési meghagyással szemben, milyen polgári jogi eszközökkel élhet? A közjegyzőtől átvett fizetési meghagyást nem támadta meg a törvényben előírt 15 napon belül, de szerinte nem jogos a követelés vele szemben, így szeretne valamilyen lépést tenni.

Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett, a kötelezett számára még mindig vannak polgári jogi eszközök, amelyekkel élhet, ha úgy véli, hogy a követelés nem jogos. Ezek a lehetőségek azonban speciális, törvényben megszabott szigorú feltételek esetén állnak rendelkezésre.

Az egyik lehetőség, a perújítás. A kötelezett perújítást kezdeményezhet, ha új bizonyítékok kerülnek elő, amelyek a fizetési meghagyás alapjául szolgáló követelést megkérdőjelezik. Csak akkor lehet ilyen bizonyítékokra hivatkozni, ha azok a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése után jutottak a kötelezett tudomására.
Másik eszköz a kézbesítési kifogás jogintézménye. Ha a kötelezett bizonyítani tudja, hogy a fizetési meghagyást nem megfelelően kézbesítették (pl. nem kapta meg), kézbesítési kifogással élhet. Ennek elfogadása esetén az eljárás újraindulhat.

Rendkívüli ellentmondással is lehet bizonyos esetekben élni. Ez az eszköz akkor alkalmazható, ha a kötelezett önhibáján kívül nem tudott időben ellentmondással élni (pl. betegség vagy más akadályoztatás miatt). Számos törvényi követelménynek kell eleget tenni, hogy eredményes lehessen ez az eszköz.

Végül, ha már végrehajtási eljárás indult, a kötelezett kifogást nyújthat be a végrehajtással szemben. Ez akkor lehet eredményes, ha például a követelés már teljesítésre került, vagy a végrehajtási eljárás során jogsértés történt.

Ismét hangsúlyozzuk, hogy fontos, hogy minden ilyen jogorvoslati eszköz szigorú határidőkhöz, és formai követelményekhez kötött. Érdemes ügyvédhez fordulni az eljárások pontos megértése és hatékony érvényesítése érdekében.

 

 

 

Ez is érdekelhet

Átmenetileg enyhül a kánikula a hétvégére
Belföld
Átmenetileg enyhül a kánikula a hétvégére, a hőmérséklet csúcsértéke 30 Celsius-fok körül alakul. Pénteken még elsősorban a keleti országrészben valószínű zápor, zivatar, de a hétvége további részében napos, száraz időre van kilátás - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
A kánikula után érkező viharokra figyelmeztet a katasztrófavédelem
Belföld
Az esti, késő esti órákban egy gyors mozgású hidegfront érkezik intenzívebb zivatarokkal, viharos széllel, térségünkben akár jégesővel.
Péntekig tart a harmadfokú hőségriasztás
BelföldMiskolc
Az eredetileg ma éjfélig elrendelt riasztást egy nappal tovább, péntek éjfélig hosszabbította meg az országos tisztifőorvos.
Marad a rekkenő hőség, de este zivatarok érkezhetnek
BelföldMiskolc
A hőmérsékletet sem a szél, sem az érkező viharok nem igen befolyásolják, a hőmérő higanyszála ma és holnap is harmincöt fok főlé kúszhat fel.