Ugrás a tartalomra

Húsvétvasárnap a nagyközönség előtt is megnyílik a megújult Citadella

Létrehozva
Húsvétvasárnap megnyitja kapuit a nagyközönség előtt a budapesti Citadella, amely az elmúlt évek átfogó felújításának eredményeként teljesen megújult formában várja a látogatókat.
Kép
citadella_atadas_budapest_260404_hirado.hu_.jpg
Forrás: hirado.hu

Az erőd állapota az utóbbi évtizedekben jelentősen leromlott, ezért a 2020 őszén indult beruházás célja az volt, hogy a korábban elzárt terület nyitott, korszerű közösségi térré alakuljon – írja a Hirado.hu.

A rekonstrukció nemcsak építészeti, hanem szimbolikus jelentőséggel is bír: a valaha az elzártságot jelképező erőd ma a nyitottság és a szabadság üzenetét hordozza. A Taraczky Dániel nevéhez fűződő koncepció egyik legfontosabb eleme az erődfalak „megnyitása” volt, amely új átjárókkal kapcsolja össze a Gellért-hegy két oldalát. A tervezés során történeti utalások is megjelentek: a zsarnokságot szimbolizáló nyugati rondella leválasztásával a tér fizikailag és jelképesen is megnyílt a látogatók előtt.

A felújítást régészeti feltárások előzték meg, amelyek során több jelentős lelet került elő. Az erőd szerkezetét megerősítették, miközben az eredeti építészeti megoldásokat is megőrizték. A látogatói élményt új bejáratok, liftek és akadálymentes közlekedés segíti, a belső udvar parkosításával pedig zöld közösségi tér jött létre.

A több mint 1700 négyzetméteres ágyútoronyban kapott helyet „A Szabadság Bástyája” című állandó kiállítás, amely a magyar szabadságküzdelmek történetét mutatja be. Az udvarban kialakított víztükör és az örökláng az emlékezés és a szabadság jelképe.

A megújult Citadella április 5-én, 14 órakor nyílik meg. Az eseményen beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök. A nyitást kétnapos rendezvénysorozat kíséri, amelyen családi programok, zenei események és gasztronómiai kínálat várja az érdeklődőket.

A szervezők célja, hogy a történelmi helyszín a jövőben ne csupán turisztikai látványosságként, hanem élő közösségi térként is működjön.

A megújult történelmi és kulturális létesítmény ünnepélyes megnyitóját a közmédia élőben közvetíti.

Ez is érdekelhet

Hétvégén gyűjtést szervez az Élelmiszerbank
Belföld
Az év eddigi legnagyobb jótékonysági akciója végre ismét egységbe forraszthatja az országot.
Délutánra felhősödés és helyenként zivatarok alakulhatnak ki
BelföldKörnyezet
A nap első felében napsütéses idő várható, de délutántól egyre több gomolyfelhő képződik és zápor, zivatar is előfordulhat.
A magyar háztartások pénzügyi vagyona öt év alatt csaknem megduplázódott
BelföldGazdaság
A felhalmozott pénz mégsem jut el a gazdaságba, mert torz szerkezetben tárolják a magyarok a megtakarításokat.
Matematika írásbeli vizsgákkal folytatódik ma az érettségi
BelföldOktatás
Matematikából csaknem 80 ezren érettségiznek kedden.