Gyalogátkelőhelyen gázolt el egy autós egy rollerest a közelmúltban Kazincbarcikán. Az esetről felvétel is készült, melyet a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság osztott meg a múlt héten a Facebook oldalán.
A szakértők szerint sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a rollerrel közlekedőkre ugyanúgy érvényesek a közúti előírások, mint más járművezetőkre. A felvételen lassítva jól kivehető, hogy a kerékpáros mellett egy rolleres száguld át a gyalogátkelőhelyen, ekkor érte a baleset. A gázolásról készült videót egy miskolci vezetéstechnikai oktatónak is megmutattuk.
Bencze Csaba, Bencze Autósiskola vezetője a Miskolc Televízió híradójának, a Miskolc Mának elmondta, a felvételek alapján egyértelmű, hogy mindkét fél hibázott, a rolleres azért, mert a járművét nem áttolta a zebrán, hanem megállás nélkül haladt át, az autós pedig azért, mert gyalogátkelőhelyeknél elsőbbségadási kötelezettsége lett volna.
Az oktató kiemelte, a jármű vezetőjének a kijelölt gyalogátkelőt mindig fokozott óvatossággal és olyan sebességgel kell megközelítenie, amely lehetővé teszi a megállást. Az autósiskolában ezt már a legelső órák során megtanítják. A mindennapokban azonban gyakran tapasztalják, hogy a rolleresek nem tartják be a rájuk vonatkozó előírásokat.
– Ennek része az ezzel kapcsolatos oktatás hiányossága is. Például a gyerekek nem nagyon ismerik a szabályokat, innentől kezdve nem is nagyon tartják be. Nem tudják ugyanis, mit kell betartani – hangsúlyozta.
A Miskolci Rendőrkapitányság tapasztalatai alapján idén már több mint egy tucat szabálysértést regisztráltak rollerrel kapcsolatban. A hatóság arra kéri a rollerezőket, hogy mindig legyenek körültekintőek, ismerjék meg és tartsák be a vonatkozó szabályokat, és viseljenek védősisakot a biztonság érdekében – erről már Molnár Emil, a Miskolci Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztályvezetője beszélt.
– A legfontosabb szabály, hogy ittasan nem rollerezünk, mert az elfogyasztott alkohol mértékétől függően közigazgatási bírság, vagy bűncselekmény miatti eljárás vár arra, aki ilyen cselekményt elkövet. Nagyon fontos az is, hogy a rollerhez, ami 25 km/h-nál gyorsabban nem képes haladni, nem feltétlen kell jogosítvány, de ha valaki ittasan vezeti, akkor az eljárás során elveszik tőle a vezetői engedélyt, amely egyébként más jármű vezetésére jogosítana – hangsúlyozta.
A rendőrség arra kéri a rollerrel közlekedőket, hogy mindig legyenek körültekintőek. Viseljenek védősisakot, ezzel jelentősen csökkenthető a sérülések súlyossága.