Ugrás a tartalomra

Közös jövőt épít az Aggteleki Nemzeti Park és az MVM Csoport

Létrehozva
A természet védelmében együttműködési megállapodást kötnek a felek a hálózatüzemeltetés és a természetvédelem összehangolására.
Kép
villanyvezeték
A nagyfeszültségű villanyvezetékek több tízezer madárral végezhetnek az erdőben. Fotó: FB

Az MVM Csoport kiemelt figyelmet fordít a természet megóvására, folyamatosan és tudatosan dolgozik az élővilág védelmén, áramhálózati társaságai hosszú évek óta együttműködnek a nemzeti parkokkal. Ezen erőfeszítések részét képezi, hogy az MVM Émász Áramhálózati Kft. és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága (ANPI) évtizedek óta dolgozik azon, hogy a villamosenergia-hálózat működtetése és a természeti értékek megóvása összehangolt módon valósuljon meg. E közös munka hatékonyságát tovább erősíti az a megállapodás, amelyet október 6-án ünnepélyes keretek között, a Baradla-barlangnál ír alá Hiezl Gábor, az MVM Émász ügyvezető igazgatója és Veress Balázs, az ANPI igazgatója.

A dokumentumban lefektetik a gördülékeny közös munkát biztosító kereteket, amelyek alapja a kétirányú, folyamatos kommunikáció és a rendszeres szakmai egyeztetések. A megállapodás tartalmazza a villamosvezetékek üzemeltetésével összefüggő kötelezettségek aktualizálását, különös tekintettel a természetvédelmi szempontok érvényesítésére a hálózat állapotfelmérése, karbantartása, üzemzavar-elhárítása és fejlesztése során.

Az MVM Émász az új vezetékszakaszok tervezésénél, kivitelezésénél és a meglévők korszerűsítésénél kiemelten törekszik a madárbarát megoldások alkalmazására – ideértve a speciális fejszerkezeteket, berendezéseket és oszlopkialakításokat. Az együttműködés részeként hangsúlyos elem az erdőterületek karbantartása is, amely komoly erőforrást igényel, ugyanakkor kulcsfontosságú a zavartalan hálózatüzemeltetés és az élővilág védelme szempontjából.

Kép
madárbarát villanyoszlop
Lehet a villanyoszlop madárbarát is.

Az MVM Hálózat és a nemzeti parkok közötti együttműködések hosszú hagyományra tekintenek vissza. Ezek célja, hogy az energiaellátás biztonsága és a környezeti értékek megőrzése kéz a kézben valósuljon meg. Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósággal kötött mostani megállapodás ennek a közös munkának egy jelentős állomása.

A megállapodás értelmében a hálózatüzemeltetés során az MVM Émász a jövőben is minimalizálja a természeti környezetre gyakorolt hatásokat. Kiemelt cél, hogy a nemzeti park szakmai tudása és tapasztalata beépüljön a mindennapi munkafolyamatokba, hatékonyabban kezeljék az olyan kihívásokat, mint az erdőterületek karbantartása vagy a védett madárfajok élőhelyének megóvása, illetve a fenntarthatósági és természetvédelmi szempontok a beruházások és fejlesztések szerves részévé váljanak.

A megállapodás így nemcsak a két szervezet közös erőfeszítéseit erősíti, hanem további példaként is szolgálhat arra, miként tudnak együttműködni az áramhálózati társaságok a természetvédelemmel a közös célok elérése érdekében.

Ez is érdekelhet

Eltűnhet Észak-Magyarországról az eurázsiai hiúz
Borsod-Abaúj-ZemplénKörnyezet
A hazánkkal szomszédos Szlovák-karszt Nemzeti Parkban is már csak két kifejlett hiúz él, míg a hazai oldalon Aggtelek és a Bükk térségében nyomát sem találták az elmúlt három évben.
Narancssárga lett egész Borsod: erre kell készülni szombaton
Borsod-Abaúj-ZemplénMiskolcBelföld
Tombol a kánikula. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye területén másodfokú, narancssárga riasztás van érvényben.
Kitüntetéseket adtak át a Vármegye Napján
Borsod-Abaúj-ZemplénKultúraGasztro
Értékdíjakkal, szakmai elismerésekkel és köztisztviselői kitüntetésekkel ismerték el mindazokat, akik munkájukkal hozzájárulnak Borsod-Abaúj-Zemplén fejlődéséhez.
A gyógyítás szolgálatában álló szakembereket díjazták
Borsod-Abaúj-ZemplénEgészség
A vármegye egészségügyének kiemelkedő szereplőit ismerték el a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzata által adományozott Szent Erzsébet és Kossuth Zsuzsanna díjak átadásán. A kitüntetésekkel azokat a szakembereket jutalmazzák, akik hosszú éveken át magas színvonalú munkájukkal, elhivatottságukkal és emberségükkel szolgálták a térség lakosságát.