Az elmúlt napokban erős hidegfront érkezett Közép-Európába, ami megszüntette a korábbi nyugodt, ködös, hidegpárnás időt. Ez a téli szezon eddigi legerősebb lehűlése volt, és egészen a Földközi-tengerig eljutott. A front elvonulta után a hideg levegő leülepedett, és egy rövid időre ideálisak lettek a feltételek az erős éjszakai lehűléshez. Akár mínusz 20 fokig alá is lehűlhetett volna a Bükk-fennsík, ami november közepén igazi ritkaság – írták a Mohos-töbör mikroklíma kutatás, ME Földrajz-Geoinformatika Intézet Facebook oldalán.
Az eddigi leghidegebb
Így is nagyon hideg volt: mínusz 18 fokot mértek november 19-én hajnalban, ami ugyan nem példátlan novemberben, de azért erős fagy. A talaj azonban viszonylag nedves volt, ez pedig lassította a talaj lehűlését.
A Zsidó-réten sem ment 0 fok fölé a hőmérséklet. Ezt követte a mostani éjszaka jelentős hőmérsékleti inverzióval (amikor a magasabban melegebb van, mint lent): míg lent mínusz 18 fok volt, a 930 méteren fekvő Borovnyákon csak mínusz 3 fok. Ez körülbelül 15 fokos különbség, ami ott közepesnek számít.
A Kerékgyártó Róbert és kutatótársai által monitorozott Vörösmeteor-töbörben is mínusz 15 fokig süllyedt a hőmérséklet.
Már Bükkszentkereszt is kapott egy kis havat
A Kékes és Bánkút után Bükkszentkeresztről is havas képek érkeztek kedden.
Fontos!
A Zsidó-rét fokozottan védett természetvédelmi terület, a kijelölt turistaösvények elhagyása nem engedélyezett. Kérik, ne menjenek le az állomásokhoz, mérőműszerekhez, óvjuk együtt ezt a különleges élőhelyet.